Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi (Gebelik Kapsamlı TSS)

Doğum, bir aile için oldukça heyecan verici bir süreçtir. Bu süreçte en önemli an; anne babanın yeni doğan bebeklerini kucaklarına alma anıdır. Ancak yeni bebeğin kucağa alınma anının güvenli, kolay ve keyifli olabilmesi için bu ana kadar geçen süreç de oldukça büyük önem taşır.  Bu yazımızda sizlere, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketinin detayları hakkında bilgi aktararak, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında doğum paketi almayı düşünenlerin karar sürecinde yardımcı olmaya çalışacağız. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı, hamilelik sürecinin başından doğumun gerçekleşmesine kadar geçen süreçteki; hamilelik tetkikleri, muayeneleri ve doğum (normal veya sezaryen) işlemlerini kapsayan teminat türüdür. (Diğer Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teminat türlerini görmek için https://farkibizden.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-neleri-kapsar/ yazımızı okuyabilirsiniz) Bu teminat türünü kapsayan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketine ilişkin bazı detayları irdeleyelim;

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi Neden Önemli?

Hamilelik ve doğum süreci hassasiyetle yürütülmesi gereken bir süreçtir ve hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından hamilelik sürecinin titizlikle izlenmesi ve doğumun uygun koşullarda gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Tüm anne baba adayları da hamilelik ve doğumu en iyi koşullarda geçirmek ister.

Ancak özellikle özel sağlık kuruluşlarında hamilelik ve doğum paketleri birçok ailenin alım gücünü aşacak oranda fiyatlara ulaşabiliyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası tam da bu noktada avantajlı fiyatlarla anne baba adaylarının bu imkana erişmesine imkan sağlıyor. Üstelik tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi ile sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu birçok özel sağlık kuruluşundan seçim yapılarak bu hizmeti alma imkanı da doğuyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketinin Faydaları

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi doğum sürecinin beraberinde getirdiği kaygı ve stresi en aza indirmenize fayda sağlayacak avantajlar sağlar. Bu avantajları özetle aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Sadece doğum anını değil tüm hamilelik sürecini doğru, güvenli, tedbirli ve keyifli geçirmenize yardımcı olur.
 • Geniş bir hastane ağından (sigorta şirketinizin anlaşmaları doğrultusunda), hastanelerin size verecekleri ücretlerden daha düşük maliyetlerle faydalanma imkanınız olur.
 • Hamilelik sürecindeki düzenli kontrol ve tetkiklerinizi ve ayrıca doğumunuzu yüksek standartlarda bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirmenize imkan sağlar.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi devlet destekli bir sağlık olanağı olup bu sebeple size %15 ila %40 arasında gelir vergisi iadesi imkanı da sağlar.
 • Tüm bunlara ek olarak Hamilelik sonrası sigorta şirketiniz ile gerekli süreçleri tamamladıktan sonra çocuğunuza sağlık sigortası poliçesini ömür boyu yenileme garantisi kazandırma imkanı da sağlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi Almak İçin En Doğru Zaman Nedir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; (Sigorta şirketinden sigorta şirketine ve dönemden döneme değişmekle birlikte) istediğiniz her dönemde -hamilelik öncesi veya hamileyken- tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı yaptırabilirsiniz. Ancak sigorta poliçenizin bedeli ve poliçenizin kapsamı tamamlayıcı sağlık sigortasını ne zaman yaptırdığınıza göre değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle sürecin, sağlık sigortanızın en doğru şekilde yapılandırılabilmesi için hamilelikle değil, hamilelik fikrinin oluşması ile başlatılması sizler için çok daha doğru olacaktır. Hamile kaldıktan sonra alınacak bir tamamlayıcı sağlık sigorta poliçe maliyeti ile hamile kalmadan önce belli bir bekleme süresinin ardından poliçeye eklenecek doğum teminatı maliyeti arasında önemli bir fiyat farkı bulunacaktır. O halde, tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı alımı için en doğru zaman daha hamile kalınmadan önce, hamilelik fikrinin oluşması ile başlayan süreçtir. Böylelikle poliçede belirtilen bekleme süresi için bir zaman oluşacak, dolayısıyla da sizin için daha avantajlı fiyatlarla tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı alma imkanı doğacaktır. Tam bu noktada “bekleme süresi” kavramını da biraz açmak gerekiyor. 

Bekleme Süresi Nedir?

Bekleme süresi, tamamlayıcı sağlık sigortasının başlangıcından hamilelik başlangıcına kadar geçen süredir. Bekleme süresi sigorta şirketlerine göre farklılık göstermekte ve sigorta şirketlerinin bekleme süresine göre sağladıkları fiyat avantajları değişkenlik göstermektedir. Ancak temel prensip hamilelik öncesi bekleme süresine ne kadar sadık kalınırsa elde edebileceğiniz fiyat avantajı da o ölçüde artabilmektedir. Bekleme süresine ilişkin sigorta şirketi ile sigortalı arasındaki karşılıklı teminatlar oldukça önemlidir. Bu nedenle bu sürece ilişkin detayları sigorta şirketinizle net olarak belirlemeniz ve bu hususlara sadık kalmanız gerekir. Bekleme süresi ile fiyat avantajı elde edebileceğiniz veya hamilelik süreciniz başladı ise en uygun koşullarla doğum paketi içeren tamamlayıcı sağlık sigortası teklifleri hakkında detaylı uzman bilgisi almak için bize ulaşın!

Doğum Teminatı Kapsamı Nedir?

Doğum teminatı, hamileliğin takibi sürecinde gerçekleştirilen rutin kontroller ile tetkik işlemleri ve doğumu kapsar. Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelerde doğumu gerçekleştirecek hekimin de sigorta şirketinizle anlaşmalı bir hekim olması durumunda geçerlidir. Bu, anne baba adaylarına geniş bir hastane ve hekim ağından oldukça uygun koşullarla yararlanma imkanı sunar. Doğum sezaryen da olsa normal doğum da olsa tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına girer. Ancak bazı sigorta şirketleri özelinde kullanılacak anestezi yönteminin kapsamı değişebilmektedir. Olası kapsam dışı kalma sorunu ile karşılaşmamak için tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeniniz kapsamında olan anestezi türünü hamilelik ve doğum sürecini sürdüreceğiniz sağlık kuruluşu ile koordine etmeniz size fayda sağlayacaktır. Sigorta şirketlerine göre bazı farklılıklar göstermekle birlikte genellikle tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı kapsamında ve kapsam dışında olan uygulamalar özet olarak aşağıda olduğu gibidir:

1-Doğum Teminatı Kapsamında Olan Uygulamalar

 • Hamilelik sürecinde gerçekleştirilecek kontroller (Genellikle 10 adet kontrol limiti bulunmaktadır.)
 • Kontrollerde doktorunuzun isteyeceği tahliller
 • Hamilelik ve doğum esnasında ortaya çıkabilecek zorunlu tıbbi müdahaleler
 • Normal doğum
 • Sezaryen doğum
 • Doğumda yatış giderleri
 • Refakatçi yatış giderleri
 • SGK kapsamında yeni doğan bebek hizmetleri

2-Doğum Teminatı Kapsamı Dışında Kalan Uygulamalar

 • Doğum esnasında kullanılan bazı anestezi yöntemleri (Sigorta şirketiniz ile hamilelik ve doğum sürecini yürüteceğiniz sağlık kuruluşu arasında detayları koordine etmelisiniz)
 • Kısırlık tanı ve tedavisi maksadıyla oluşan giderler
 • Kişinin tercihine bağlı olarak gerçekleştirilecek kürtaj işlemi
 • Kök hücre klonlaması
 • Cinsel işlev bozuklukları ve cinsiyet değiştirme ameliyatları

Sonuç ve Değerlendirme

Çocuğunuzun dünyaya gelmesi şüphesiz sizler için hayatınızın en önemli olaylarından biridir. Hamilelik süreci büyük bir heyecan ve keyfin yanında sürece ilişkin birtakım kaygıları da içinde barındırır. Elbette büyük bir dikkat ve uzmanlıkla da takip edilmesi gereken bir süreçtir. Bu dönemi hiçbir sorun ve güçlükle karşılaşmadan keyifle atlatabilmeniz, kaliteli bir sağlık hizmetine kolayca erişebilmenizle mümkün olacaktır. Kaliteli bir sağlık hizmetine kolayca ve düşük maliyetlerle erişebilmek için de, tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi çok önemli ve faydalı bir araçtır. Bekleme süresi, sigorta şirketinizin anlaşmalı hastane ve hekim ağı gibi konulara dikkat ederek tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi almanız anne ve bebek sağlığı açısından sizlere büyük fayda sağlayacaktır.

Bu noktada web sitemizden faydalanabilir, tamamlayıcı sağlık sigortası 2021 yılı fiyatlarını web sitemizden kolaylıkla öğrenilebilirsiniz. Bunun için web sitemizin “Hizmetlerimiz” kısmındaki “Teklif Al” butonuna tıklayıp karşınıza çıkan bilgi formuna gerekli kişisel bilgilerinizi girip, ilgili formu bize gönderdiğiniz takdirde Tamamlayıcı Sağlık Sigortası fiyat teklifininiz size iletilecektir. Ayrıca yine aynı butona tıklayarak çıkan “Online Teklif” al butonunu seçerek AXA Sigorta altyapısı güvencesi ile 7/24 online fiyat teklifi alabilir ve online olarak tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi alabilirsiniz.

Ancak Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teknik bir konudur ve biz hangi sağlık sigortası ürününü alacak olursanız olun öncelikle web sitemizdeki “Hizmetler” kısımda bulunan görüntülü, sesli ve yazılı interaktif iletişim kanallarını kullanarak konusunda uzman Tamamlayıcı Sağlık Sigortası temsilcilerimizden çekinmeden "canlı danışmanlık" almanızı tavsiye ederiz.

Karşılaşabileceğiniz tüm sağlık harcamalarının Özel Hastane farkı bizden, sağlıklı ve mutlu bir hayatın keyfini sürmek de sizden olsun…

Sağlık ve Mutluluk Her Daim Sizinle Olsun…