Şu an sitemizde 16 kişi
bulunmaktadır

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi (Gebelik Kapsamlı TSS)

Doğum, bir aile için oldukça heyecan verici bir süreçtir. Bu süreçte en önemli an; anne babanın yeni doğan bebeklerini kucaklarına alma anıdır. Ancak yeni bebeğin kucağa alınma anının güvenli, kolay ve keyifli olabilmesi için bu ana kadar geçen süreç de oldukça büyük önem taşır.  Bu yazımızda sizlere, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketinin detayları hakkında bilgi aktararak, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında doğum paketi almayı düşünenlerin karar sürecinde yardımcı olmaya çalışacağız. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı ya da diğer adı ile gebelik kapsamlı tamamlayıcı sağlık sigortası; hamilelik sürecinin başından doğumun gerçekleşmesine kadar geçen süreçteki; hamilelik tetkikleri, muayeneleri ve doğum (normal veya sezaryen) işlemlerini kapsayan teminat türüdür. (Diğer Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teminat türlerini görmek için Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Dezavantajları yazımızı okuyabilirsiniz) Bu teminat türünü kapsayan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketine ilişkin bazı detayları irdeleyelim;

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi Neden Önemli?

Hamilelik ve doğum süreci hassasiyetle yürütülmesi gereken bir süreç. Hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından hamilelik sürecinin titizlikle izlenmesi, doğumun uygun koşullarda gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Tüm anne baba adayları da hamilelik ve doğumu en iyi koşullarda geçirmek ister. Ancak özellikle özel sağlık kuruluşlarında hamilelik ve doğum paketleri birçok ailenin alım gücünü aşacak oranda fiyatlara ulaşabiliyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası tam da bu noktada avantajlı fiyatlarla anne baba adaylarının bu fırsata erişmesine imkan sağlıyor. Üstelik tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi ile sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu birçok özel sağlık kuruluşundan seçim yapılarak bu hizmeti alma imkanı doğuyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketinin Faydaları

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi doğum sürecinin beraberinde getirdiği kaygı ve stresi en aza indirmenize fayda sağlayacak avantajlar sağlar. Özetle bu avantajlar;

 • Sadece doğum anını değil tüm hamilelik sürecini doğru, güvenli, tedbirli ve keyifli geçirmenize yardımcı olur.
 • Geniş bir hastane ağından (sigorta şirketinizin anlaşmaları doğrultusunda), hastanelerin size verecekleri ücretlerden daha düşük maliyetlerle faydalanma imkanınız olur.
 • Hamilelik sürecindeki tetkikleriniz ve doğumunuzu yüksek standartlarda bir sağlık kuruluşunuzda gerçekleştirmenize imkân sağlar.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi devlet destekleri kapsamındadır ve %15 ila %40 arasında gelir vergisi iadesi imkânı sağlar.
 • Hamilelik sonrası sigorta şirketiniz ile gerekli süreçleri tamamlayarak çocuğunuza ömür boyu yenileme garantisi kazandırma imkânı sağlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi Almak İçin En Doğru Zaman Nedir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; istediğiniz her dönemde -hamilelik öncesi veya hamileyken- tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı yaptırabilirsiniz. Ancak sigorta poliçenizin bedeli ve poliçenizin kapsamı tamamlayıcı sağlık sigortasını ne zaman yaptırdığınıza göre değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle sürecin, sağlık sigortanızın en doğru şekilde yapılandırılabilmesi için hamilelikle değil, hamilelik fikrinin oluşması ile başlatılması sizler için çok daha doğru olacaktır.

Hamile kaldıktan sonra alınacak bir tamamlayıcı sağlık sigorta poliçe maliyeti ile hamile kalmadan önce belli bir bekleme süresinin ardından poliçeye eklenecek doğum teminatı maliyeti arasında önemli bir fiyat farkı bulunacaktır. O halde, tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı alımı için en doğru zaman daha hamile kalınmadan önce, hamilelik fikrinin oluşması ile başlayan süreçtir. Böylelikle bir bekleme süresi için zaman oluşacak, daha avantajlı fiyatlarla tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı alma imkânı olacaktır. Tam bu noktada “bekleme süresi” kavramını da biraz açmak gerekiyor. 

TSS Doğum Paketi Bekleme Süresi Nedir?

Bekleme süresi, tamamlayıcı sağlık sigortasının başlangıcından hamilelik başlangıcına kadar geçen süredir. Bekleme süresi sigorta şirketlerine göre farklılık göstermekte ve sigorta şirketlerinin bekleme süresine göre sağladıkları fiyat avantajları değişkenlik göstermektedir. Ancak temel prensip hamilelik öncesi bekleme süresine ne kadar sadık kalınırsa elde edebileceğiniz fiyat avantajı da o ölçüde artabilmektedir.

Bekleme süresine ilişkin sigorta şirketi ile sigortalı arasındaki karşılıklı teminatlar oldukça önemlidir. Bu nedenle bu sürece ilişkin detayları sigorta şirketinizle net olarak belirlemeniz ve bu hususlara sadık kalmanız gerekir. Bekleme süresi ile fiyat avantajı elde edebileceğiniz veya hamilelik süreciniz başladı ise en uygun koşullarla doğum paketi içeren tamamlayıcı sağlık sigortası tekliflerini görmek için tıklayınız.

TSS Doğum Teminatı Kapsamı Nedir?

Doğum teminatı, hamileliğin takibi sürecinde gerçekleştirilen muayene, tahlil ve tetkik işlemleri ile doğumu kapsar. Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelerde ve doğumu gerçekleştirecek hekimin de sigorta şirketinizle anlaşmalı bir hekim olması durumunda geçerlidir. Bu, anne baba adaylarına geniş bir hastane ve hekim ağından oldukça uygun koşullarla yararlanma imkânı sunar. Doğum sezaryen da olsa normal doğum da olsa tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına girer.

Ancak bazı sigorta şirketleri özelinde kullanılacak anestezi yönteminin kapsamı değişebilmektedir. Olası kapsam dışı kalma sorunu ile karşılaşmamak için tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeniniz kapsamında olan anestezi türünü hamilelik ve doğum sürecini sürdüreceğiniz sağlık kuruluşu ile koordine etmeniz size fayda sağlayacaktır. Sigorta şirketlerine göre bazı farklılıklar göstermekle birlikte genellikle tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı kapsamında ve kapsam dışına olan uygulamalar özet olarak aşağıda olduğu gibidir:

1- Doğum Teminatı Kapsamında Olan Uygulamalar

 • Hamilelik sürecinde gerçekleştirilecek kontroller (Genellikle 10 adet kontrol limiti bulunmaktadır.)
 • Kontrollerde doktorunuzun isteyeceği tahliller
 • Hamilelik ve doğum esnasında ortaya çıkabilecek zorunlu tıbbi müdahaleler
 • Normal doğum
 • Sezaryen doğum
 • Doğumda yatış giderleri
 • Refakatçi yatış giderleri
 • SGK kapsamında yeni doğan bebek hizmetleri

2- Doğum Teminatı Kapsamı Dışında Kalan Uygulamalar

 • Doğum esnasında kullanılan bazı anestezi yöntemleri (Sigorta şirketiniz ile hamilelik ve doğum sürecini yürüteceğiniz sağlık kuruluşu arasında detayları koordine etmelisiniz)
 • Kısırlık tanı ve tedavisi maksadıyla oluşan giderler
 • Kişinin tercihine bağlı olarak gerçekleştirilecek kürtaj işlemi
 • Kök hücre klonlaması
 • Cinsel işlev bozuklukları ve cinsiyet değiştirme ameliyatları

Sigorta Şirketlerine Göre TSS Doğum Teminatı

Acıbadem Sigorta Doğum Teminatı

Acıbadem Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı ile doğumun sonlandırılması işlemi için yapılan normal doğum veya sezaryen işlemlerine ait doktor ve hastane giderleri ile hamilelik döneminde tıbbi gereklilik halinde amniosentez işlemi, hamilelik, tıbbi gereklilik halinde küretaj, doğum ve sezaryen komplikasyonlarına bağlı yatışlar bu teminat kapsamında, poliçede belirtilmiş olan teminat limitleri doğrultusunda karşılanmaktadır. Hamileliği ilgilendiren her türlü kontrol muayene ve rutin tetkikler hamilelik rutin kontrol teminatı kapsamında, teminat tablosunda belirtilen oran ve limitler dahilinde ödenir. Acıbadem sigortada doğum teminatından yararlanabilmek için 12 aylık bekleme süresinin tamamlanmış olması gerekir.

Allianz Sigorta Doğum Teminatı

Eğer poliçenize Doğum Teminatını dahil ettirirseniz Allianz Tamamlayıcı Sağlık Sigorta poliçesi kapsamında bu imkan sağlanmaktadır. Allianz Sigortadan bu imkandan 18 yaşını doldurmuş kadın sigortalılar istifade edebilir. Normal doğum, sezaryen, doğum ve hamilelik komplikasyonları ile ilgili yatarak yapılan tüm tedavilere ait giderler poliçede belirtilen Doğum teminatı limitsiz %100 karşılanır. Gebelikle ilgili periyodik doktor muayeneleri ve gebelik öncesi TORCH ve gebelik sırasında gerçekleşen takip ve tetkikler, (TORCH, amniosentez, NST, Down üçlü tarama vb.), Ayakta Tedaviler teminatının poliçede tercih edilmiş olması durumunda geçerli olup poliçede belirtilen Gebelik Rutin Kontroller için ise ayrıca 10 defa yararlanılabilir.

Doğum teminatı kapsamında gebelikle ilgili giderler için 12 ay bekleme süresi uygulanır. Bebeğe ait yeni doğan giderleri Doğum teminatı kapsamı dışındadır.

Anadolu Sigorta Doğum Teminatı

Anadolu Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum teminatı, sigortalının poliçe kapsamına dahil olmasından 1 yıl (12 ay bekleme süresi) sonra yürürlüğe girer. Bu teminatın kapsamında normal doğum, sezaryen giderleri, gebelik mutat kontrollerine ait giderler ve gebelik ve doğumun neden olduğu rahatsızlıklara ilişkin giderler (Zorunlu kürtaj, düşük, düşük tehdidi, gebelik kusmaları, doğum sonrası komplikasyonları vb.) Doğum Giderleri teminat limiti dahilinde ödenir.

Anadolu Sigortanın doğum teminatı kapsamında sigortalılarına sağladığı çok önemli bir avantaj bulunmaktadır; doğumun hemen sonrasında, bebek hastaneden çıkmadan, sağlıklı yeni doğan bebekle ilgili olarak yapılan muayene, rutin tetkik ve kontrollere ait giderler doğum teminat limitleri dahilinde ödenir.

“Şirketimizde bireysel sağlık sigortası kapsamında doğum teminatlı bir poliçeye sahip olan ve doğum teminatına hak kazanmış sigortalıların doğan çocukları, doğum tarihinden sonraki 15 gün içinde başvuru formu doldurularak Şirketimizde sigortalanmış olmaları şartıyla, doğum tarihi itibarıyla Ömür Boyu Yenileme Garantisi verilerek sigorta kapsamına alınırlar ve bu çocukların doğuştan gelen hastalıklarına ait giderler poliçe kapsamında ödenir.”

Axa Sigorta Doğum Teminatı

Axa Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında Doğum Teminatı imkânı da sağlamaktadır. Ayakta ve yatarak teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortanıza ayrıca doğum teminatı da ekleterek Axa Sigorta’dan gebelik kapsamlı doğum sigortası yaptırabilirsiniz.

Doğum teminatından yararlanabilmek için Axa Sigorta da 12 aylık bekleme süresini zorunlu kılmaktadır.

Demir Hayat Sigorta Doğum Teminatı

Demir Hayat Doğum Teminatlı sigorta konusunda sizlere 2 farklı seçenek sunmakta;

1-) Bunlardan birincisi normal Tamamlayıcı Sağlık Sigorta poliçenize ekleyebileceğiniz gebelik teminatlı paket bu paket sadece ayakta ve yatarak teminatları olan poliçelerde ek teminat olarak ek prim ödenmek kaydı ile 18 ila 48 yaş arası kadın sigortalılar için alınabilir.

Bu pakette doğum teminatı ancak hamilelik başlamamış ise alınabilir. Hamilelik teminatı almış olan sigortalının son adet tarihi ile poliçe başlangıç tarihi arasında en az 2 ay (2 Aylık Bekleme Süresi) olmalıdır. Aksi takdirde bu teminat geçerli olmayacaktır.

2-) Demir Hayatın sunduğu ikinci seçenek gebe iken de doğum teminatlı sigorta yaptırmayı mümkün kılan “2 CAN Sigortaları” 2 CAN Sigortasında her hangi bir bekleme süresi yoktur, gebe iken bile gebelik kapsamlı tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Ayrıca İki CAN Sigortalarında isteğe bağlı olarak gebelik muayenelerini içermeyen sadece doğumu içeren seçenekler de bulunmaktadır.

Demir hayat sigortanı tüm seçeneklerinde hamilelik için yapılan ayakta takip işlemleri, poliçenin ayakta tedavi teminatlarından ödenir. Doğum işlemi sadece anlaşmalı kurumlarda teminat altındadır. Zorunlu küretaj, düşük tehdit veya doğum kontrol yöntemleri teminat kapsamı dışındadır.

Doğum teminatı sadece normal doğum, epidural normal doğum ve sezaryen (epidural sezaryen SGK ödeme kapsamında olmaması nedeniyle epidural uygulaması sigortalı tarafından karşılanmak kaydı ile sezaryen olarak değerlendirilerek teminat kapsamında ödenir) için geçerlidir. Bebekle ilgili diğer tüm giderler poliçe teminatları dışındadır. Doğum kontrol yöntemleri teminat kapsamında değildir.

Ethica Sigorta Doğum Teminatı

Ethica Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında Doğum Teminatı bulunmamaktadır.

Groupama Sigorta Doğum Teminatı

Groupama Sigortada Doğum Teminatı, Annelik Teminatı olarak ifade edilmektedir. Buna göre sigortalının normal doğum masrafları ile normal doğumun veya hamileliğin anne ve/veya çocuğun hayatını tehlikeye sokacağı doktor tarafından belirlenen durumlar nedeniyle hamilelik ya da doğum esnasında ayakta ya da yatarak tedavilerde yapılan her türlü tıbbi ve cerrahi müdahale (sezaryenle doğum, düşük, mecburi kürtaj v.b.) masraflarını poliçede belirtilen teminat limiti ve uygulaması dahilinde temin eder.

Bu teminata oda-yemek-refakatçi masrafları (standart oda-yemek-refakatçi ücreti kadar) ve rutin kontroller dahildir. Gebelik mutat kontrolleri ve doğum sonrası annede gelişen doğuma bağlı komplikasyonlar ve çocuğun doğum sonrası hastanede bebeğin sağlık durumunu ilk defa değerlendirmeye yönelik yapılan rutin bakım ve tetkikler ve doğum kontrol yöntemleri bu teminat kapsamında karşılanır. Ancak, bu teminat kapsamına giren masraflar teminat başlama tarihi itibariyle 12 ay süre ile sigorta kapsamı dışındadır.

HDI Sigorta Doğum Teminatı

HDI Sigorta’da Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında Doğum Teminatı bulunmamaktadır.

Magdeburger Sigorta Doğum Teminatı

Magdeburger Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında Doğum Teminatı bulunmamaktadır.

Türk Nippon Sigorta Doğum Teminatı

Türk Nippon Sigorta’da Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında Doğum Teminatı bulunmamaktadır.

Türkiye Sigorta Doğum Teminatı

Türkiye Sigorta’da Doğum Teminatı; yatarak ve ayakta tedavi teminatlarına ilave olarak isteğe bağlı poliçeye eklenebilen bir teminat türüdür. Doğum teminatından yararlanabilmek için Türkiye Sigorta 12 aylık bekleme süresini zorunlu kılmaktadır. Doğum Teminatına ilişkin detaylar için Sigorta Acenteniz ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

 

Sıra Nu

Sigorta Şirketi

Doğum Teminatı Var mı?

Bekleme Süresi Var mı?

Bekleme Süresi Ne Kadar?

1

Acıbadem Sigorta

Evet

Var

12 Ay

2

Allianz Sigorta

Evet

Var

12 Ay

3

Anadolu Sigorta

Evet

Var

12 Ay

4

Axa Sigorta

Evet

Var

12 AY

5A

Demir Hayat Sigorta

Evet

Var

2 Ay

5B

Demir Hayat 2 CAN

Evet

Bekleme Süresi Yok

Gebe İken Olunabilir

6

Ethica Sigorta

Hayır

-

-

7

Groupama  Sigorta

Evet

Var

12 Ay

8

HDI Sigorta

Hayır

-

-

9

Magdeburger Sigorta

Hayır

-

-

10

Türk Nippon Sigorta

Hayır

-

-

11

Türkiye Sigorta

Evet

Var

12 Ay

Doğum Paketi sigorta şirketleri karşılaştırma tablosu

Sonuç ve Değerlendirme

Çocuğunuzun dünyaya gelmesi şüphesiz sizler için hayatınızın en önemli olaylarından biridir. Hamilelik süreci büyük bir heyecan ve keyfin yanında sürece ilişkin birtakım kaygıları da içinde barındırır. Elbette büyük bir dikkat ve uzmanlıkla da takip edilmesi gereken bir süreçtir. Bu dönemi hiçbir sorun ve güçlükle karşılaşmadan keyifle atlatabilmeniz, kaliteli bir sağlık hizmetine kolayca erişebilmenizle mümkün olacaktır. Kaliteli bir sağlık hizmetine kolayca ve düşük maliyetlerle erişebilmek için de tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi çok önemli ve faydalı bir araçtır. Bekleme süresi, sigorta şirketinizin anlaşmalı hastane ve hekim ağı gibi konulara dikkat ederek tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi almanız anne ve bebek sağlığı açısından sizlere büyük fayda sağlayacaktır.

Bu kapsamda farkibizden.com web sitemizden;

 • Konusunda uzman sigortacılık uzmanlarımızdan tüm sağlık sigortaları hakkında ücretsiz detaylı bilgi alabilir,
 • Sağlık sigortası yaptırmak istediğiniz sigorta şirketlerinin Anlaşmalı Olduğu Sağlık Kurumlarını tek tıkla web sitemiz üzerinden görebilir,
 • 10 un üzerinde firmaya ait tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarına anında ulaşabilir,
 • Özel Sağlık Sigortaları, Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları, Yabancı Sağlık Sigortası ve Seyahat Sağlık Sigortaları hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilir,
 • Sadece, yaş, cinsiyet ve yaşadığınız il seçeneklerini girerek, 10 üzerindeki seçkin firmadan yaptırmak istediğiniz tamamlayıcı sağlık sigortasına ait yaklaşık fiyatları görebilir,
 • Yaptırmak istediğiniz sağlık sigortasına ait karşılaştırmalı gerçek fiyatları görmek için ise web sitemizdeki “Fiyat Teklifi Al” formlarını doldurup bize gönderebilirsiniz. Formlarınız bize ulaştıktan sonra en kısa süre için de size birlikte çalıştığımız 10’un üzerinde seçkin firmanın size özel olarak hazırladığı karşılaştırmalı fiyat tekliflerini görebileceksiniz.
 • Tüm bunların ötesinde sağlık sigortaları ile ilgili her konuda bizden web sitemizde bulunan Whatsapp, Telefon ve Görüntülü Görüşme kanalları ile çekinmeden ücretsiz canlı danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Unutmayın! Sağlık Sigortası teknik bir konudur ve hangi sağlık sigortası ürününü alacak olursanız olun öncelikle web sitemizde bulunan görüntülü, sesli ve yazılı interaktif iletişim kanallarını kullanarak konusunda uzman Tamamlayıcı Sağlık Sigortası temsilcilerimizden çekinmeden "canlı danışmanlık" almanızı tavsiye ederiz.

Karşılaşabileceğiniz tüm sağlık harcamalarının Özel Hastane farkı bizden, sağlıklı ve mutlu bir hayatın keyfini sürmek de sizden olsun…