Şu an sitemizde 4 kişi
bulunmaktadır

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında İptal ve İade Garantisi İle Şirket Değişikliği

Tamamlayıcı sağlık sigortası iptali belirli şartlar karşılanıyorsa tabiki mümkündür.  Hatta gerekli şartlara uyduğunuz takdirde tamamlayıcı sağlık sigortanızı sorgusuz sualsiz iptal ettirebileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Tamamlayıcı sağlık sigortası iptali için öncelikle mevcut sağlık poliçenizde memnun olmadığınız durumları bir dilekçe ile sigorta şirketinize bildirmeniz gerekmektedir. Ayrıca para iade garantili iptal işlemi için 30 günlük süreyi geçmemeli ve bu süre içinde de yaptırdığınız sigortadan yararlanmamış olmanız gerekmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Durumlarda Sona Erer?

Tamamlayıcı sağlık sigortası iptali sizin dışınızda sigorta kapsamında aşağıdaki durumlardan biri gerçekleştiği takdirde de iptal edilir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Sözleşmenin sona ermesi durumunda,
  • Poliçe sahibinin vefat etmesi veya işten ayrılması (sigortayı şirket yapıyorsa) gibi durumlarda,
  • Sigortalı prim ödemelerini zamanında ve vadesinde ödemezse,
  • Sigortalıya bağımlı kişiler (kişinin eşi veya çocukları vb.), bağımlı olma niteliğini kaybederse,
  • Bağımlı olduğu sigortalı şahsın poliçesi fes olursa, bu kişilerin poliçeleri sona erer.

Örneğin; sigortalının boşandığı eşine ait poliçe boşanma gününden itibaren iptal edilir. Ayrıca sigortalıya bağımlı olan çocukları evlenirse, evlenme tarihi itibarıyla iptal edilir. Bunun yanı sıra 25 yaşına giren çocuklara ait poliçe yeni poliçe döneminin başında iptal edilir. Bekar ve 25 yaşın üzerindeki eğitimine devam eden çocuklar 30 yaş dahil olmamak üzere 30 yaşına kadar eşe sağlanan prim üzerinden sigortalanır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Şirket Değişikliği

Tamamlayıcı sağlık sigortasında şirket değişikliği hakkınız da vardır. Mevcut şirketinizden memnun değilseniz başka bir sigorta şirketine poliçenizi taşıma imkânınız elbette ki vardır. Ancak mevcut şirketinize poliçeniz yenilenmeden 30 gün önce değişiklik yapmak istediğinizi bildirmeniz gerekir. Ayrıca mevcut şirketiniz sizin sağlık geçmişinizi, sağlık beyanınızı ve yenileme teklifinizi yeni sağlık şirketine ulaştırmak zorundadır. Bu süreç yaklaşık 7 ila 10 iş günü içinde sonuçlanır.

Mevcut bitiş tarihine yakın bir zamanda şirket değişikliği yapmak isterseniz bir ay kadar bir süreniz daha olur. Ancak bu süreyi de geçirirseniz mevcut haklarınızı kaybedebilirsiniz.

Mevcut Poliçe Yenilendikten Sonra Şirket Değişikliği

Yukarıdaki açıklama devam eden süresi henüz dolmamış yani devam eden tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeleri ile ilgili idi. Burada ise poliçe süreniz dolduktan sonraki işlemler anlatılacaktır. Tamamlayıcı sağlık sigortasında sigortayı yaptırdığınız şirkette poliçe süreniz (1 Yıl) dolar ve poliçeniz yenilenirse ve bu noktandan sonra yeni bir şirkete geçiş yapmak isterseniz, bunu yaklaşık 45 gün önceden mevcut şirketinizle paylaşmanız gerekmektedir. Daha sonra gerekli işlemlerin yapılması için yeni sigorta şirketine önceden bu durumu iletmeniz sürecin hızlanması açısından faydalı olacaktır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Süre Dolmadan İptali

Tamamlayıcı sağlık sigortası iptali için belirli şartlar vardır. Poliçe sahibi sigortasını başladığı ilk 30 gün içinde iptal etmek isterse ödemiş olduğu primi de eksiksiz bir şekilde geri alabilir. Eğer bu süre zarfında tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlandıysa tamamlayıcı sağlık sigortası iptali gerçekleşir ancak primini eksiksiz bir şekilde geri alamaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının İptal Süreci

Tamamlayıcı sağlık sigortası iptali için poliçe sahibinin mevcut sağlık sigortası yaptırdığı şirkete dilekçe vermesi gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortası sonlandırma işleminin süresi sigorta şirketlerine göre değişen bir durumdur. Ancak genel olarak 2 ila 3 iş günü içinde gerçekleşir. İptalin gerçekleştiği tarih dilekçenizin sigorta şirketine ulaştığı tarihtir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası iptali için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri dilekçenizi aracı şirket vasıtasıyla iletiyorsanız ve şirket dilekçenizi ilgili kuruma geç ulaştırırsa iptal işleminizin uzayabileceğidir. Örneğin; 10 Mart tarihinde aracı şirkete ilettiğiniz dilekçe, sigorta şirketine 14 Mart tarihinde ulaşırsa 10 Mart değil 14 Mart baz alınarak iptal işlemi gerçekleştirilir. Bu durumda 4 günlük bir kaybınız olacağını aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında İptal ve Paranızın İadesi

Tamamlayıcı sağlık sigortası iptali için kendinize göre nedenleriniz olabilir örneğin sigortanızı beğenmemiş ya da kendinize uygun bulmamış olabilirsiniz. Bu durumda değiştirme işleminizi çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Primlerinizi geri alabilmeniz için bilmeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Tamamlayıcı sağlık sigortanızın başladığı tarihten itibaren 30 gün içinde iptal ederseniz sigorta şirketi size ödediğiniz bütün primi kesintisiz iade eder. Ancak 30 gün içinde tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlandıysanız paranızın hepsini geri alamazsınız. İlk 30 gün tam para iade şartı poliçenizden yararlanmadığınız sürece geçerlidir.
  • 30 günü geçmiş olan iptallerde ise kullandığınız gün kadar yıllık primden düşülür. Örneğin; 45. günde iptal ederseniz yıllık priminizden 45 günlük prim sigorta şirketinde kalır ve kalan primlerinizin tamamını geri alabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası işlemlerinizde detaylı bilgi için farkibizden.com’u ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz canlı desteğe bağlanıp size uygun paketlerle veya tamamlayıcı sağlık sigortası iptali, şirket değişikliği yada yeniden başlangıcı için gereken bütün aşamalarla ilgili bilgi alabilirsiniz.