Şu an sitemizde 7 kişi
bulunmaktadır

Özel Sağlık Sigortası Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Sağlık sigortası çoğu insanın sağlık giderlerini karşılaması için başvurduğu bir araçtır. Sağlık sektöründe artan maliyetlerin kişinin en önemli ihtiyacı olan tedavi sürecini zorlaştırdığı göz önünde bulundurulduğunda, bu noktada devreye giren özel sağlık sigortası kişiye özel seçenekler sunarak sağlık hizmeti kalitesini artırmayı ve masrafını düşürmeyi hedefler. Her konuda olduğu gibi özel sağlık sigortasının da avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Gelin özel sağlık sigortası avantajları ve dezavantajlarını birlikte inceleyelim.

Genel Olarak Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortası sağlık sorunları yaşandığında en iyi hastanelerde tedavi olma imkânı tanır. Genel özellikleriyle poliçe kapsamında bulunan muayene, tahlil, ameliyat, ayakta ya da yatarak tedavi, check-up gibi hizmetlere anlaşma karşılığı olarak daha uygun masraflarla ulaşılabilir. Farklı bütçelere hitap edecek şekilde özel sağlık sigortasında sağlık masraflarınızın %100’üne kadar ödeme seçenekleri mevcuttur.

Özel sağlık sigortası avantajları nedeniyle günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Özel sağlık sigortası ile herhangi bir SGK kaydı olmadan dilediğiniz hastane ve doktor seçeneği ile tedavi olmak mümkündür. Özel sağlık sigortaları ile, Poliçede yer alan hizmetlere normalin daha altında fiyatlarla bir yıl boyunca tedavi olunabilir.

Özel Sağlık Sigortası Kapsamı ve Kullanım Koşulları

Özel sağlık sigortası kapsamı genel olarak ayakta ve yatarak tedavi teminatlarından oluşur. Bu iki tedavi teminatı kendi içinde farklı hizmetleri içerir. Gerektiğinde poliçe kapsamına yurt dışı tedavi ve doğum teminatı eklemek mümkündür.

Özel sağlık sigortası yatarak tedavi kapsamında ameliyat, yoğun bakım, kemoterapi, fizik tedavi, diyaliz, tıbbi malzeme gibi hizmetleri karşılar. Ayakta tedavi kapsamında ise doktor muayenesi, ilaç, tahlil, röntgen, gibi hizmetleri karşılar. Bu hizmetler kişiye ve teminatın kapsamına göre değişiklik gösterebilir.

Özel sağlık sigortaları kapsamında ücretsiz olarak sunulan ek teminatlar da vardır. Özel sağlık sigortası avantajları arasında yer alan, check-up, diş bakım, mamografi ve tıbbi danışmanlık gibi hizmetleri bazı sigorta şirketleri, ücretsiz olarak sunar.

Diğer taraftan özel sağlık sigortaları poliçe başlangıç tarihinden önce tanılanmış hastalık giderlerini karşılamaz. Bunun yanında genetik ve doğuştan gelen rahatsızlıklar, psikolojik rahatsızlıklar, estetik ve göz hastalıkları da kapsam dışıdır. Ayrıca Sigorta kapsamı dahilinde bazı hastalıklarda bir yıla varan bekleme süreleri söz konusudur.

Özel Sağlık Sigortasının Avantajları

Kaliteli hizmet ve tedavi olanaklarına ulaşmak için yaptırılan özel sağlık sigortası avantajları şu şekilde sıralanabilir.

 • Özel sağlık sigortası ile olası hastalık ve kazalara karşı maliyeti yüksek tedavi hizmetleri en iyi hastanelerde alınır.
 • Sigorta poliçesinin sunduğu hizmetlerden bir yıl boyunca yararlanılır.
 • Planlı gebelik ve doğumlarda anne ve bebek için ciddi ve konforlu bir güvence oluşturur.
 • Yurt dışını da kapsayabilen geniş tedavi alanına sahiptir.
 • Özel sağlık sigortası avantajları içinde bulunan bireysel, aile ya da kurumsal sigorta seçenekleri ile aile ve çalışanların sağlığı da güvence altına alınabilir.
 • Aile sigorta primleri dahil olmak üzere gelir vergisi indiriminden yararlanılabilir.
 • İhtiyaç duyulan tedavi hizmetine göre sigorta poliçesini düzenlemek mümkündür.
 • Sigorta poliçesi kapsamını teminat oranları ile bütçeye göre düzenlemek ve limit belirleme imkânı da özel sağlık sigortasının faydaları arasındadır.

Özel Sağlık Sigortasının Dezavantajları

Özel sağlık sigortası kaliteli ve sağlıklı bir hayat tarzı için ciddi avantajlar taşısa da bazı dezavantajları da vardır. Özel sağlık sigortası dezavantajları şöyle sıralanabilir:

 • Özel sağlık sigortasının en önemli dezavantajı yaş ilerledikçe prim ödemelerinin artmasıdır.
 • Çoğu sigorta şirketinde 65 yaş üstü sigorta seçeneği yoktur.
 • Ameliyat ve doğum teminatı gibi durumlarda bekleme süreleri söz konusudur.
 • Geçmişten gelen ve tanılanmış rahatsızlıkların tedavilerini kapsamaz.
 • Teminat kapsamı arttıkça ödemeler artar.
 • Özel sağlık sigortası daha kalite odaklı hizmet sunmayı amaç edindiği için fiyatlar yüksektir.
 • Teminat limiti belirlenmesi nedeniyle tedavi sonrası hastane ödemeleri olabilir.

Özel sağlık sigortası istediğiniz hastanede tedavi görme imkânı tanıması açısından tercih edilen bir seçenek olarak karşınıza çıkar. Ayrıca bazı şirketler özel sağlık sigortası avantajları nedeniyle, çalışanlarının kaliteli ve üst düzey hastanelerde tedavi görmesi için tercih eder. Siz de daha iyi tedavi olanaklarından faydalanmak istiyorsanız ihtiyacınız olan özel sağlık sigortası çeşitlerine sağlık sigortanızın dijital adresi www.farkibizden.com adresi üzerinden kolaylıkla ulaşabilir, gereksinimlerinizi karşılayan seçeneğe karar verdikten sonra da hemen teklif alabilirsiniz.

Son olarak özel sağlık sigortası ile ilgili olarak daha kapsamlı bilgi için web sitemizdeki Özel Sağlık Sigortası Nedir? yazısına aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz.

https://farkibizden.com/ozel-saglik-sigortasi-nedir/