Şu an sitemizde 3 kişi
bulunmaktadır

Özel Sağlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Beklenmedik hastalıklar ve olası kazalar herkesin başına gelebilir. Bu rahatsızlıkları ön görmek mümkün olmadığı gibi başa geldiğinde en kaliteli sağlık hizmetini almak herkesin hakkıdır. Kaliteli sağlık hizmetini daha az masraflarla karşılamanın yolu ise özel sağlık sigortasıdır. Özel sağlık sigortası hakkındaki merak ettiğiniz tüm detayları sizler için araştırdık.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası, meydana gelmesi olası hastalık veya kazalar için tedavi gerektiren sağlık hizmeti giderlerini ödeyen bir antlaşmadır. Özel maddeler ile çerçevesi genişletilebilen bu anlaşmalara, çeşitli sağlık giderleri dahil edilerek kaliteli hizmet ile tedavi masraflarının karşılanması hedeflenir.

Özel sağlık sigortası, hastalık ya da kaza nedeniyle oluşan sağlık masraflarını sigorta poliçesinde geçerli hizmetleri kapsayan ve bir yıl boyunca minimum masraf ile ödeyen maddeleri içerir. Ayrıca ihtiyaç duyulan tüm tedavilerin masraflarını özel hastane imkânı sağlayarak güvence altına alır. Bu kapsamda en iyi sigorta seçenekleri ve sigortaların kapsamları hakkında bilgi sahibi olmak en doğru seçimi yapmak için oldukça önemlidir.

Özel Sağlık Sigortasının Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Farkı Nedir?

Özel sağlık sigortası, poliçe sahibinin özel sağlık sigortası yaptırdığı şirket ile anlaşmalı istediği özel hastanede SGK ile anlaşmalı olup olmadığına bakılmaksızın tüm sağlık masraflarını karşılayan geniş kapsamlı bir sigortadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise, SGK ve sigorta yaptırdığı şirketle anlaşmalı hastanelerde sosyal güvenlik sigortası tarafından karşılanmayan sağlık masraflarının sigorta şirketi tarafından ödendiği bir sigorta türüdür.

Bu kapsamda özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki farkları şöyle sıralayabiliriz:

 • Özel sağlık sigortasında SGK kaydı şartı aranmazken tamamlayıcı sağlık sigortası için sosyal güvenlik kurumu kaydı gereklidir.
 • Özel sağlık sigortası kapsamı genişletildiğinde yurt dışında da hizmet almak mümkündür ancak tamamlayıcı sağlık sigortası yurt içi sağlık kurumlarında geçerlidir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK anlaşmalı hastaneler ve doktorlar için geçerli iken özel sağlık sigortası daha geniş bir kapsama sahiptir.
 • Özel sağlık sigortasında sağlık masraflarında ödenecek miktar olan teminat limiti poliçe ile belirlenirken, tamamlayıcı sağlık sigortasında anlaşmalı kurumlara ödenecek miktar SGK katılım payı oranındadır.
 • Her iki sigortada da poliçe kapsamı ve teminat limitleri sigorta maliyetini etkilerken özel sağlık sigortasında SGK desteği olmadığı için kapsam genişledikçe maliyeti de artabilir.

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası arasında doğum sigortası bekleme süreleri arasındaki fark tablodaki gibidir.

Sigorta Şirketi

Özel Sağlık

Doğum Sigortası

Bekleme Süreleri

Tamamlayıcı Sağlık

Doğum Sigortası

Bekleme Süreleri

Acıbadem Sigorta

12 ay

12 ay

Allianz Sigorta

5-18 ay

12 ay

Anadolu Sigorta

12 ay

1 ay

Axa Sigorta

24 ay

12 ay

Demir Hayat Sigorta

10 ay

Bekleme Süresiz Doğum Sigortası

Groupama Sigorta

12 ay

12 ay

HDI Sigorta

12 ay

12 ay

Türk Nippon Sigorta

Doğum teminatı yok

Bekleme Süresiz Doğum Sigortası

Türkiye Sigorta

12 ay

12 ay


Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki farkları detaylı bir şekilde incelemek için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Kimler Özel Sağlık Sigortası Yaptırmalıdır?

Özel sağlık sigortasını 18-65 yaş aralığındaki dileyen herkes yaptırabilir. Üst limit yaş ortalama olarak 65 baz alınsa da sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir. 18 yaş altındaki çocuk ve gençler ise ebeveyn sigortasından yararlanabilir. Bu nedenle sağlık giderleri için minimum masraf ve kaliteli hizmet almak isteyen 18-65 yaş arası herkes özel sağlık sigortası yaptırabilir.

Yaş aralığı dışında doğum teminatından yararlanmak isteyen ve gebelik planlayan bireyler için de özel sağlık sigortası yaptırmak uygundur. Bunun için sigorta gebelik planından 6 ay-1 yıl önce yapılmalıdır.

18 yaş altı için özel sağlık sigortası yaptırmak mümkün olsa da bu yaş grubunun ebeveyninin sağlık hizmetinden yararlanması daha avantajlıdır. Yeni doğan bir bebeğin sağlık sigortası ise doğumdan sonra 15 gün içinde aile sigortasına dahil edilebilir.

Bazı sigorta şirketleri için üst yaş sınırı tablodaki gibidir.

Sigorta Şirketi

Üst Yaş Sınırı

Acıbadem Sigorta

55 yaş

Allianz Sigorta

65 yaş

Anadolu Sigorta

64 yaş

Axa Sigorta

65 yaş

Demir Hayat Sigorta

60 yaş

Ethica Sigorta

55 yaş

Groupama Sigorta

60 yaş

HDI Sigorta

55 yaş

MagdeBurger Sigorta

64 yaş

Neova Sigorta

59 yaş

Türk Nippon Sigorta

59 yaş-80 yaş

Türkiye Sigorta

59 yaş


Kimler özel sağlık sigortası yatırmalı hakkında daha detaylı bilgi çok yakında web sitemizde.

Özel Sağlık Sigortası Nerelerde Geçerlidir?

Özel sağlık sigortası poliçe kapsamına göre yurt içi ve yurt dışı anlaşmalı doktor ve sağlık kurumlarında geçerlidir. İhtiyaca göre, kontrol teşhis ve tedavi amaçlı hizmet sağlar. Bu kapsamda sigorta şirketinin özel maddeleri gereğince anlaşmalı hastane, poliklinik, eczane, fizik tedavi merkezleri ve doktor muayenehanelerinde geçerlidir.

Özel sağlık sigortalarının yatarak ve ayakta tedavi olmak üzere iki ana teminat alanı vardır. Ayakta tedavi kapsamında; muayene, reçeteli ilaç alımı, fizik tedavi ve görüntüleme masrafları, tıbbi malzeme ve gereçler vardır.

Yatarak tedavi kapsamında ise ameliyat, yatış gerektiren tedaviler, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz, cerrahi operasyonlar, protez, acil durumlar için yapılan müdahaleler, kaza sonrası diş hasarları, rehabilitasyon masrafları ve ameliyat tazminat teminatı vardır.

Özel sağlık sigortasının nerelerde geçerli olduğu ve kapsamı ile ilgili detaylı bilgiye web sitemizdeki https://farkibizden.com/ozel-saglik-sigortasinin-kapsami yazısından ulaşabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Özel sağlık sigortası sizin ve aile bireylerinizin sağlığını garanti altına alırken sağlık harcamaları için yaptığınız masrafları minimum düzeyde tutar. Poliçe kapsamındaki sağlık giderlerini sigortalı tarafından belirlenen ölçüde karşılayan bu sigorta ile olası hastalıklarda kaliteli sağlık hizmeti almak ve sağlık giderlerini en alt seviyede tutmak açısından avantajlıdır.

Özel sağlık sigortası olan bir birey ve ailesi özel hastanelerde sigorta poliçesi kapsamına göre tamamen ücretsiz veya (belirleyeceği teminat oranına göre) uygun ücretlere muayene olabilir, tetkik ve ameliyat yaptırabilir, fizik tedavi, diyaliz gibi hizmetlerden ekstra ücret ödemeden yararlanabilir. Sağlık için yapılacak en önemli yatırım olan sağlık sigortaları tüm bu hizmetler için yapılacak masraflara karşı alınan bir tedbirdir.

Özel Sağlık Sigortasının Dezavantajları Nelerdir?

Özel sağlık sigortası geniş kapsamı ve sunduğu hizmetler nedeni ile diğer sigortalardan fiyat olarak biraz pahalıdır. Zira sunduğu geniş teminat sağlık sigorta primini artıran hususlardandır.

Primleri artıran diğer bir husus da özel sağlık sigortası kapsamındaki anlaşmalı hastanelerin kalite ve hizmet açısından üst düzeyde ve Türkiye’nin en iyi hastaneleri olmasıdır. Ayrıca teminat kapsamını geniş tutmak fiyatları etkiler.

Özel sağlık sigortasının bir diğer dezavantajı ise bekleme süresinin fazla olmasıdır. Yatarak tedavi ya da planlı gebeliklerde genellikle 1 yıl bekleme süresi uygulanır.

Özel sağlık sigortasının dezavantajlarını azaltmak için bütçe ve teminat oranını belirlemek, sağlık için öngörüde bulunarak hareket etmek önemlidir. 

Özel Sağlık Sigortasının Avantajları ve Dezavantajları Hakkındaki kapsamlı yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://farkibizden.com/ozel-saglik-sigortasi-avantaj-ve-dezavantajlari-nelerdir/ 

Özel Sağlık Sigortası Nereden Yaptırılır?

İhmal etmenin daha problemli sonuçlar doğuracağı durumlara karşı sağlığınız için sigortalanmak hayati önem taşır. Beklenmeyen hastalıklar ve kazalar umulmadık sonuçlara yol açabilir. İşte bu durumlarda maddi ve manevi olarak sizi rahat ettirecek özel sağlık sigortası devreye girer.

Özel sağlık sigortası yapan şirketler ile iletişim kurarak teklif almak, teminatları ve kapsamı incelemek ve bütçeye uygun şekilde olan şirketi tercih etmek doğru bir yaklaşım olur. Çeşitli sigorta şirketlerinden edinebileceğiniz bu bilgiye ulaşmak çok kolaydır. Ayrıca dijital çağda büyük kolaylık sağlayan online özel sağlık sigortası seçenekleri de incelenerek kişiye ve bütçeye en uygun poliçe tercih edilebilir.

Bu bağlamda, Sağlık sigortanızın dijital adresi farkıbizden.com adresinden özel sağlık sigortası teklifi alarak size en uygun sağlık sigortasını belirleyebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

Özel sağlık sigortası fiyatları kişiye, yaşa göre farklılık gösterir. Talep edilen prim ücretleri kişinin yaşı, sağlık durumu, cinsiyeti gibi nedenlerle farklılaşabilir. Aile sigortaları da daha farklı ödeme koşullarına sahiptir.

Özel sağlık sigortalarında fiyatı belirleyen hususlardan birisi de katılım payı konusudur. Katılım payı, sigorta yaptıran kişinin sağlık masraflarının ne kadarına ortak olacağını gösterir. Örneğin %30 katılım paylı bir özel sağlık sigortası poliçesi alırsanız, poliçe kapsamındaki sağlık masraflarının %70’ni sigorta şirketiniz, kalanını ise siz öderseniz.

Yüksek katılım paylı bir özel sağlık sigortası yaptırırsanız, özel sağlık sigortası poliçe fiyatınız oldukça düşer. Ancak poliçe kapsamında faydalandığınız sağlık hizmeti masrafının katılım payı oranı kadar kısmını siz ödersiniz. Daha düşük katılım paylı bir özel sağlık sigortasında ise poliçe ücreti artar. Ancak poliçe kapsamındaki sağlık hizmetlerinden faydalandığınızda ortaya çıkan masrafın daha azını ödersiniz. Bu sebeple özel sağlık sigortası yaptırmadan önce ihtiyaçlarınız doğrultusunda katılım payı yüzdenizi belirlemeniz sizin çıkarınıza olacaktır.

Özel sağlık sigortalarında ödenen primleri belirleyen bir husus da poliçenin kapsamıdır. Sigortaya dahil edilen, VIP, diş tedavisi, checkup gibi hizmetler poliçe fiyatlarının değişmesine neden olur. Bu kapsamda en uygun yaklaşım, kişisel bilgileri içeren formlar aracılığı ile kişisel sağlık sigorta fiyat bilgisi edinmektir.

Özel sağlık sigortası fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://farkibizden.com/ozel-saglik-sigortasi-fiyatlari/

Özel sağlık sigortası yıllık olarak ödenen, belirli teminat ve kapsamda sağlık giderlerini karşılayan ve bu masrafları karşılarken kaliteli sağlık hizmeti sunan bir sigorta çeşididir. Avantajları fazla olmasına rağmen ödemeleri oldukça yüksektir. Sosyal güvenlik kurumunca sigortalı olmanızı da gerektirmez. Ayrıca sigortanızın kapsamını sağlık durumunuza göre belirleme imkânı tanır. Bütün bu özellikler poliçe ile belirlenir ve yıl boyu sağlık masraflarını düşünmenize gerek kalmaz.

Bu kapsamda farkibizden.com web sitemizden;

 • Konusunda uzman sigortacılık uzmanlarımızdan tüm sağlık sigortaları hakkında ücretsiz detaylı bilgi alabilir,
 • Sağlık sigortası yaptırmak istediğiniz sigorta şirketlerinin Anlaşmalı Olduğu Sağlık Kurumlarını tek tıkla web sitemiz üzerinden görebilir,
 • 10 un üzerinde firmaya ait tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarına anında ulaşabilir,
 • Özel Sağlık Sigortaları, Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları, Yabancı Sağlık Sigortası ve Seyahat Sağlık Sigortaları hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilir,
 • Sadece, yaş, cinsiyet ve yaşadığınız il seçeneklerini girerek, 10 üzerindeki seçkin firmadan yaptırmak istediğiniz tamamlayıcı sağlık sigortasına ait yaklaşık fiyatları görebilir,
 • Yaptırmak istediğiniz sağlık sigortasına ait karşılaştırmalı gerçek fiyatları görmek için ise web sitemizdeki “Fiyat Teklifi Al” formlarını doldurup bize gönderebilirsiniz. Formlarınız bize ulaştıktan sonra en kısa süre için de size birlikte çalıştığımız 10’un üzerinde seçkin firmanın size özel olarak hazırladığı karşılaştırmalı fiyat tekliflerini görebileceksiniz.
 • Tüm bunların ötesinde sağlık sigortaları ile ilgili her konuda bizden web sitemizde bulunan Whatsapp, Telefon ve Görüntülü Görüşme kanalları ile çekinmeden ücretsiz canlı danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Unutmayın! Sağlık Sigortası teknik bir konudur. Hangi sağlık sigortası ürününü alacak olursanız olun; öncelikle web sitemizde bulunan konusunda uzman Tamamlayıcı Sağlık Sigortası temsilcilerimizden görüntülü, sesli ve yazılı interaktif iletişim kanallarını kullanarak "canlı danışmanlık" almanızı tavsiye ederiz.

Karşılaşabileceğiniz tüm sağlık harcamalarının Özel Hastane farkı bizden, sağlıklı ve mutlu bir hayatın keyfini sürmek de sizden olsun…