Şu an sitemizde 5 kişi
bulunmaktadır

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkı?

Günümüz koşullarında her birimiz kendimiz ve sevdiklerimiz için yüksek standartlarda sağlık hizmetine erişmek istiyoruz. Ülkemizde özel hastanelerde herhangi bir sigorta teminatı olmadan işlem yaptırabilmenin maliyeti oldukça yüksek. Bu durum özel hastanelerden yararlanmak isteyen kişileri sağlık sigortası satın almaya zorluyor. Peki, özel hastanelerde en uygun koşullarla muayene olabilmek için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası mı yaptırmak daha doğru, yoksa Özel Sağlık Sigortası mı? Hangisi kullanıcılar için daha avantajlı? Bu yazımızda Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ile Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) arasındaki farkları belirterek, sizler için bu soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası bu sigorta poliçesini satın alan kişilere; sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu ve ayrıca SGK ile anlaşması bulunan özel sağlık kuruluşlarında yalnızca SGK katılım payı ödeyerek tedavi olma imkanı sunan bir sağlık sigortası türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için https://farkibizden.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-tss-nedir/ linkine göz atabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası, çeşitli sebeplerle oluşabilecek ve tedavi gerektiren hastalıklarınızın giderlerini, sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde, sigorta alırken belirlediğiniz teminatlar ve limitler çerçevesinde karşılayan bir sağlık sigortası türüdür. Özel sağlık sigortalarının teminat ve limitleri sigorta şirketinden sigorta şirketine farklılık gösterdiği gibi, kişilerin satın aldığı poliçelere göre de farklılık göstermektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İle Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sağlık sigortalarının sağladığı avantajlardan faydalanmak isteyen kişiler, tamamlayıcı sağlık sigortası mı yoksa özel sağlık sigortası mı yaptırmanın daha avantajlı olduğu konusunda kararsızlık yaşayabiliyor. Buna karar verebilmek için öncelikle;

  • Bu iki sigorta sistemi arasındaki temel farklılıkları,
  • TSS ve ÖSS’nin sağladığı avantajları ve dezavantajları ayrıca,
  • Kendi ihtiyaçlarımızı bilmemiz bu konuda en doğru kararı almamızı sağlayacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortası arasındaki en temel farklılıklardan birincisi; özel sağlık sigortası yaptırabilmek için SGK kapsamında olmaya gerek olmamasıdır, dolayısıyla SGK kapsamında olsanız da olmasanız da özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz; ancak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmek için SGK kapsamında olmanız gerekir. İkinci temel farklılık ise özel sağlık sigortası maliyetinin tamamlayıcı sağlık sigortasına göre genellikle daha yüksek olmasıdır. Şimdi farklılıklara, ana konu başlıkları ile daha detaylı bakalım. 

Teminat Limiti ve Ödeme İşlemleri Bakımından

Öncelikle her iki sigorta türünde de teminat kapsamı yaş, cinsiyet, sağlık geçmişi gibi faktörlerden etkilenir ve satın alınan poliçe ile sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir. Yine her iki sigorta türünde de isteğe bağlı olarak bazı ek teminatları sigorta poliçenize ekletebilirsiniz.

Peki, teminat bakımından özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortasının farklılığı nerede başlıyor ona bakalım; özel sağlık sigortasında teminat limiti poliçeniz ile belirlenir. Teminat limitini %100 olarak belirleyebileceğiniz gibi %90, %80 gibi oranlarda da belirleyebilirsiniz. Bu poliçenizin maliyetini arttıran bir parametre olacaktır ancak aynı zamanda bu oran arttıkça tedavi olduğunuz zaman ödemek zorunda kalacağınız fark tutarı da azalacaktır.

Örneğin teminat limitinin %80’ini kapsayacak şekilde özel sağlık sigortası yaptırdınız. Bu, bir özel hastanede teminat kapsamında bir muayene ya da tedavi işlemi gerçekleştirdiğinizde, sigorta şirketinin bu işleme ilişkin ücretin %80’inini karşılayacağı anlamına gelir. Yani bir özel hastanede bir bölümde muayene oldunuz bazı tetkikler yaptırdınız ve toplam ücret 500 TL olarak bildirildi. Siz bu ücretin 100 TL’sini ödersiniz. %80’e tekabül eden 400 TL’si ise sağlık sigortanız kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise teminatınız kapsamında sigorta şirketiniz ve SGK ile anlaşmalı bir özel hastanede gerçekleştireceğiniz bir işlem için SGK katılım payı dışında hiçbir ücret ödemezsiniz. Böyle bir durumda, İşleme (Muayene, tanı, tetkik, tedavi, vb.) ilişkin tüm giderler SGK ve sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Anlaşmalı Hastane (Sağlık Kurumu) Ağı Bakımından

Özel sağlık sigortası ile poliçenizde özel hükümlerle bir kısıtlama getirilmediği sürece Sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu tüm özel hastanelerde muayene olabilirsiniz. Ayrıca poliçenize ekletmiş olmak koşuluyla özel sağlık sigortasını yurt dışında da kullanma imkanınız vardır.

Tamamlayıcı sağlık sigortasını bir özel hastanede kullanabilmeniz için ise o hastanenin hem SGK hem de sigorta şirketiniz ile anlaşmasının olması gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortasının yurt dışında kullanım seçeneği de yoktur. Yani tamamlayıcı sağlık sigortasını yalnızca sigorta şirketiniz ve SGK ile anlaşmalı sağlık kuruluşlarında kullanabilirsiniz.

Bu noktada şunu belirtmekte fayda var ki; tamamlayıcı sağlık sigortasının yaygınlaşan bir sağlık sigortası çözümü olmaya başlaması ile birlikte birçok özel salık kuruluşu bu ağın dışında kalmamak için hem SGK ile hem de sigorta şirketleri ile anlaşmalarını sağlamıştır.

Ancak sağlık sigortası seçimi yaparken her halükarda sigortanızla anlaşmalı sağlık kuruluşları listesini kontrol etmek kesinlikle faydanıza olacaktır. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlar için https://farkibizden.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-alirken-dikkat-etmeniz-gerekenler/ linkine göz atabilirsiniz.

Maliyet Bakımından

Poliçe maliyetini etkileyen, yaş, cinsiyet, sağlık geçmişi gibi etkenlerin yanı sıra talep edilen, ihtiyaç duyulan poliçe kapsamı ve teminat limitleri hem özel sağlık sigortası hem de tamamlayıcı sağlık sigortası maliyetini etkiler. Tüm bu etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmekle birlikte, özel sağlık sigorta teminat bedellerinin tamamı SGK desteği olmadan sigorta şirketleri tarafından karşılandığı için özel sağlık sigortası maliyetleri genellikle tamamlayıcı sağlık sigortası maliyetlerinden daha yüksek olmaktadır.

Sonuç ve Değerlendirme

Kendisi ve sevdikleri için özel hastanelerin sağladığı imkanlardan yararlanmak isteyenler için sağlık sigortaları oldukça avantajlı çözümler olarak önümüze çıkıyor. Bu sigorta seçeneklerinden özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası durumu ve ihtiyaçları değişen kullanıcılar için farklı alternatifler sunuyor. SGK güvencesi olmayan ve sağlık sigortası yaptırmak isteyen kullanıcılar için özel sağlık sigortası bir seçenek olarak öne çıkarken, SGK güvencesi bulunan, hastanelere gittiğinde ilave ücret ödemek istemeyen,  özel hastane konforu ve imkanlarından yararlanmak isteyenler kullanıcılar için ise tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlı bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Bu kapsamda farkibizden.com web sitemizden;

  • Konusunda uzman sigortacılık uzmanlarımızdan tüm sağlık sigortaları hakkında ücretsiz detaylı bilgi alabilir,
  • Sağlık sigortası yaptırmak istediğiniz sigorta şirketlerinin Anlaşmalı Olduğu Sağlık Kurumlarını tek tıkla web sitemiz üzerinden görebilir,
  • 10 un üzerinde firmaya ait tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarına anında ulaşabilir,
  • Özel Sağlık Sigortaları, Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları, Yabancı Sağlık Sigortası ve Seyahat Sağlık Sigortaları hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilir,
  • Sadece, yaş, cinsiyet ve yaşadığınız il seçeneklerini girerek, 10 üzerindeki seçkin firmadan yaptırmak istediğiniz tamamlayıcı sağlık sigortasına ait yaklaşık fiyatları görebilir,
  • Yaptırmak istediğiniz sağlık sigortasına ait karşılaştırmalı gerçek fiyatları görmek için ise web sitemizdeki “Fiyat Teklifi Al” formlarını doldurup bize gönderebilirsiniz. Formlarınız bize ulaştıktan sonra en kısa süre için de size birlikte çalıştığımız 10’un üzerinde seçkin firmanın size özel olarak hazırladığı karşılaştırmalı fiyat tekliflerini görebileceksiniz.
  • Tüm bunların ötesinde sağlık sigortaları ile ilgili her konuda bizden web sitemizde bulunan Whatsapp, Telefon ve Görüntülü Görüşme kanalları ile çekinmeden ücretsiz canlı danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Unutmayın! Sağlık Sigortası teknik bir konudur ve hangi sağlık sigortası ürününü alacak olursanız olun öncelikle web sitemizde bulunan görüntülü, sesli ve yazılı interaktif iletişim kanallarını kullanarak konusunda uzman Tamamlayıcı Sağlık Sigortası temsilcilerimizden çekinmeden "canlı danışmanlık" almanızı tavsiye ederiz.

Karşılaşabileceğiniz tüm sağlık harcamalarının Özel Hastane farkı bizden, sağlıklı ve mutlu bir hayatın keyfini sürmek de sizden olsun…