Şu an sitemizde 11 kişi
bulunmaktadır

Covid 19 Ve Benzeri Salgın Hastalıklarda Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sağlık sistemlerinin kimi zaman çökme noktasına geldiği, kitlesel can kayıplarının yaşandığı, çok büyük sosyal, ekonomik ve politik etkilerin yaşandığı pandemi döneminde kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı çok daha önemli bir gündem maddesi haline geldi. Bizler de bu yazımızda, bütün dünyayı ve ülkemizi derinden etkileyen Covid-19 salgını ve pandemi dönemlerinin insan sağlığı ile toplum sağlığına etkileri; aynı zamanda bu dönemlerde adeta can simidi niteliğinde olan Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarının kapsamı, koşulları ve öneminden bahsedeceğiz.

Pandemi Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada yaygınlık kazanarak geniş kitleleri etkileyen salgın hastalıklar pandemi olarak nitelendiriliyor. Yine Dünya sağlık örgütü kriterlerine göre bir hastalığın pandemi olması için;

  • Daha önce maruz kalınmayan yeni bir hastalığın ortaya çıkması
  • Hastalığa neden olan virüsün tehlikeli bir hastalığa neden olması
  • Hastalığın insanlar arasında kolayca yayılabilir olması

Koşullarının bir arada olması ve hastalığın dünya genelinde farklı yerlerde yaygın olarak görülmesi gerekiyor.

İnsanlık, çok eski tarihlerden beri zaman zaman, insanlığı geniş ölçüde etkileyen pandemik hastalıklara maruz kalmıştır. Günümüzde de Covid-19 tüm dünyayı etkisi altına alarak her birimizin hayatını büyük ölçüde etkiliyor.

Covid-19’un Etkileri

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının bu dönemdeki önemi ve gerekliliğine değinmeden önce Covid-19’un etkilerine genel bir bakışta fayda var. Öncelikle Covid-19 Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edildi. Bu hastalık tipik bir pandeminin tüm özelliklerini gösteriyor ve her birimizi geniş ölçüde etkiledi. Üstelik sadece ülkemizi değil tüm dünyayı derinden sarsan etkileri oldu. Ekonomik, politik, sosyolojik ve psikolojik açıdan tüm toplumlarda farklı seviyelerde etki gösterdi ve hala hayatımızın bir parçası olarak etkilerini hissettirmeye devam ediyor. Virüsün kendisinin insan sağlığı üzerinde yarattığı etkinin yanında virüs için  kamu otoritelerinin aldığı önlemler ve bu önlemlerden etkilenen tüm sektörlerdeki değişimlerinde de insan hayatı ve sağlığı üzerinde önemli etkileri oldu.

İnsan sağlığı ve sağlık sistemlerine etkisi bakımından Covid-19 pandemisinin iki büyük etkisi ön plana çıkıyor:

a-Ekonomik Etkileri

Covid-19’un yüksek bir bulaşma hızı ile tüm dünyada ve ülkemizde yayılmaya başlaması ile bulaşma ve hastalığın yayılma hızının düşürülmesi için kamu otoriteleri ve iş dünyası sert tedbirler almak durumunda kaldı. Fabrikalar kapasite azalttı veya tamamen üretimini durdurdu, seyahat kısıtlamaları geldi, turizm sektörü çok ağır yara aldı, restoran, kafe vb yerler kapandı, kültür sanat faaliyetleri kısıtlandı ve iş yerleri, sektörlerin birbirine olan etkisine bağlı olarak iş gücünü azaltmak durumunda kaldı. Tüm bu etmenler de geniş toplum kesimlerinin ekonomik dengelerinin değişmesine neden oldu. Alım gücünün azalmasının yanında, en çok ihtiyaç duyulan dönemde kaliteli sağlık hizmetine ulaşabilme imkânı da oldukça kısıtlandı. Kamu hastanelerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle covid-19 rahatsızlıkları ve diğer tüm rahatsızlıklar için özel hastanelerden hizmet alma ihtiyacı daha da belirgin hale geldi. Ancak toplumun geniş kesimleri için hem ekonomik koşullarının belirsizliği hem de sağlık enflasyonunun yükselmesi nedeniyle özel hastanelerden hizmet alma imkânı oldukça kısıtlandı.

b-Sağlık Sistemi Üzerine Etkileri

Covid-19’un tüm dünyada hızla yayılması ve ülkemizde de ilk vakanın görülmesinden sonra vaka sayılarındaki dramatik artış sağlık sistemimizi hazırlıksız yakaladı. Hızla yükselen vaka sayıları bazı dönemlerde hastane kapasitelerinin çok üzerine çıktı. Böyle dönemlerde Covid-19 virüsüne yakalanan hastalar ve farklı sebeplerle sağlık hizmetine ihtiyaç duyan kişiler, ihtiyaç duyulan sağlık hizmetine erişemediler. Pandeminin hala etkisini sürdürdüğü bu günlerde de daha hijyenik, daha hızlı ve yüksek kalitede bir sağlık hizmetine erişebilmenin önemi oldukça ön plana çıktı. Pandemi hastanesi olarak kabul edilen özel hastanelerden yararlanma imkanına kavuşan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçe sahipleri bu dönemde çok önemli bir avantaj elde etti. Çünkü bu dönemde Tamamlayıcı Sağlık Sigorta Poliçelerinin kapsamı genişleyerek, Covid-19 da poliçe teminatlarına dahil edildi. Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçelerinin kapsamı hakkında daha detaylı bilgi almak için linkteki makalemize göz atabilirsiniz; https://farkibizden.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-neleri-kapsar/   

Covid-19 Salgını ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Covid-19 salgını dünya ve ülkemizde etkisini göstermeden önce salgın hastalıklar Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarının teminatı kapsamında yer almıyordu. Ancak bu hastalığın toplumumuzdaki derin ekonomik etkileri ve sağlık sistemimiz üzerinden yarattığı büyük etki sonrası, Türk sigorta endüstrisi büyük bir sorumluluk anlayışı ile hareket etti. Birçok sigorta şirketi, her birimizi çeşitli yönlerden etkileyen bu pandemik hastalığı herhangi bir fark ücreti almadan yürürlükte olan poliçelere ekledi. Bu süreçte bazı sigorta şirketlerinin sigorta poliçelerine olası farklı salgın hastalıklar da dahil edilerek teminat kapsamı genişletildi.

Bu çerçevede; Covid-19 hastalığı ve tedavisi kapsamında oluşacak olası tedavi giderleri, sahip olunan sağlık sigortasında geçerli olan pandemi hastanesi olarak belirlenmiş anlaşmalı özel hastanelerde, salgın hastalıklar kapsam dışı olarak belirtilmiş olmasına rağmen, poliçenizdeki mevcut şartlar ve limitler dahilinde (güncel istisnai ve hassas durum gözetilerek) bu döneme özel olarak Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında karşılanmaktadır.

Salgın hastalık teminatı yeni düzenlenen poliçelerde de söz konusu rahatsızlığın poliçe başlangıç tarihi öncesinde gerçekleşmemiş olması şartı ile, bu uygulama kapsamında olacaktır. Dolayısıyla Pandemi süreci ve sonrasında alınan yeni poliçelerde Covid-19 başta olmak üzere yaşanılabilecek tüm salgın hastalıklar Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarına otomatik olarak dahil edilmiştir.

Sonuç ve Değerlendirme

Globalleşen dünyada tüm teknolojik, sosyal ve kültürel yenilikler nasıl hızla yayılma kabiliyetine sahipse; Covid-19 sürecinde de gözlemlediğimiz gibi tüm dünyayı etkisi altına alabilecek pandemik hastalıklar da aynı yayılma kabiliyetine sahip. Bu risk, kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için proaktif bir yaklaşımla tedbirli olmayı zorunlu kılıyor.

Aynı zamanda şunu da gözlemledik ki; Covid-19 süreci bu dönemde tüm sektörler için olduğu gibi sağlık sektörü için de bir turnusol kağıdı işlevi gördü. Kamu hastanelerinin çok yoğun sağlık hizmeti talebini karşılama imkanı kısıtlı kaldı. Bu da bireyleri; “etkinliği yüksek, hızla, daha da önemlisi ihtiyaç duyulan anda erişilebilecek ve kaliteli bir sağlık hizmetini nasıl alabiliriz?” sorusu ile karşı karşıya bıraktı. Tam da bu noktada Türk sigorta sektörü inisiyatif kullanmak suretiyle, yüksek maliyetleri de göze alarak Covid-19 salgınını mevcut poliçelere, kar kaygısı gütmeden dahil etti. Bu da kendisini ve sevdiklerinin sağlığı için endişelenen ve tedbir almak isteyen tüm bireyler için bir fırsat yarattı. Sizler de bundan sonra yaptıracağınız Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçeleri ile bu fırsata sahip olabilirsiniz.

Bu kapsamda farkibizden.com web sitemizden;

  • Konusunda uzman sigortacılık uzmanlarımızdan tüm sağlık sigortaları hakkında ücretsiz detaylı bilgi alabilir,
  • Sağlık sigortası yaptırmak istediğiniz sigorta şirketlerinin Anlaşmalı Olduğu Sağlık Kurumlarını tek tıkla web sitemiz üzerinden görebilir,
  • 10 un üzerinde firmaya ait tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarına anında ulaşabilir,
  • Özel Sağlık Sigortaları, Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları, Yabancı Sağlık Sigortası ve Seyahat Sağlık Sigortaları hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilir,
  • Sadece, yaş, cinsiyet ve yaşadığınız il seçeneklerini girerek, 10 üzerindeki seçkin firmadan yaptırmak istediğiniz tamamlayıcı sağlık sigortasına ait yaklaşık fiyatları görebilir,
  • Yaptırmak istediğiniz sağlık sigortasına ait karşılaştırmalı gerçek fiyatları görmek için ise web sitemizdeki “Fiyat Teklifi Al” formlarını doldurup bize gönderebilirsiniz. Formlarınız bize ulaştıktan sonra en kısa süre için de size birlikte çalıştığımız 10’un üzerinde seçkin firmanın size özel olarak hazırladığı karşılaştırmalı fiyat tekliflerini görebileceksiniz.
  • Tüm bunların ötesinde sağlık sigortaları ile ilgili her konuda bizden web sitemizde bulunan Whatsapp, Telefon ve Görüntülü Görüşme kanalları ile çekinmeden ücretsiz canlı danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Unutmayın! Sağlık Sigortası teknik bir konudur ve hangi sağlık sigortası ürününü alacak olursanız olun öncelikle web sitemizde bulunan görüntülü, sesli ve yazılı interaktif iletişim kanallarını kullanarak konusunda uzman Tamamlayıcı Sağlık Sigortası temsilcilerimizden çekinmeden "canlı danışmanlık" almanızı tavsiye ederiz.

Karşılaşabileceğiniz tüm sağlık harcamalarının Özel Hastane farkı bizden, sağlıklı ve mutlu bir hayatın keyfini sürmek de sizden olsun…