Şu an sitemizde 7 kişi
bulunmaktadır

En İyi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangisi?

En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası, kişiden kişiye, ilden ile, bütçeden bütçeye, kapsamdan kapsama, özetle; beklentinize ve ihtiyacınıza göre değişebilen bir kavramdır. Bu nedenle en iyi TSS için öncelikli olarak kendi ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra bu kapsamda sunulan sigorta poliçelerini inceleyerek kararınızı rahatça verebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı sağlık sigortası, sizin ve sevdiklerinizin en değerli hazinesi olan sağlığınız için gerekli olan sigorta çeşitlerinden biridir. Tamamlayıcı sağlık sigortanız ile anlaşmalı hastanelerde tedavi olduğunuzda SGK fark ücretini, sigortanız sizin yerinize öder. Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olmanız durumunda, SGK anlaşmalı özel hastanelerde karşınıza çıkacak devasa ücretlerle mücadele etmek zorunda kalmazsınız. Tüm bunların yanı sıra yaptırmış olduğunuz tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamına bağlı olarak ücretsiz şekilde yararlanabileceğiniz check-up gibi çeşitli tedavi ve tetkikler de sizin hizmetinize sunulmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları ve Dezavantajları

En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası arayışında olanlardansanız öncelikle tamamlayıcı sağlık sigortasının avantaj ve dezavantajlarını iyi anlamanız gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu sağlık sigortası türünde, düşük prim ücreti ödeyerek hastane masrafları rahatlıkla güvence altına alınabilir,
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası üç sene arka arkaya yenilendiğinde sonradan bir hastalık çıksa dahi sigorta ömür boyu yenilenebilir,
 • Aile üyeleriyle beraber tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırıldığında avantajlı indirim fırsatlarından yararlanılabilir,
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası, gebelik planlayan kişiler için de oldukça önemli ve avantajlıdır. Gebelik başlamadan önce sigortanıza dahil edeceğiniz "doğum teminatı" doğum öncesi ve doğuma kadar olan süreçte tetkik, muayene ve kontrol ücretlerinizi karşılar,
 • Covid-19 ve bu hastalığa bağlı olarak gelişen hastalıklarla ilgili tedavi masrafları karşılanır,
 • Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortanıza ödediğiniz primlerin bir kısmı gelir verginizden düşürülebilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının dezavantajları ise şu şekildedir:

 • SGK ile anlaşmalı olmayan kurumlarda ve muayenehanelerde kullanılamaz,
 • Gittiğiniz hastanenin SGK ile anlaşması olsa bile, sigortanızı yaptırdığınız şirket ile anlaşması yoksa sigortadan yararlanılamaz,
 • Sigorta anlaşması öncesi bir hastalığınız varsa o hastalığınızın giderleri karşılanmaz,
 • Bazı özel durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortası ücretlerinizi karşılamaz. Örn: Alkollü araç kullanma ve yaralanma,
 • Ayakta tedavi limiti (Bazı sigorta şirketlerinde bu limit değişebilmektedir.) poliçe döneminde 10 ile sınırlıdır,

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının avantaj ve dezavantajları ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:

https://farkibizden.com/tamamlayici-saglik-sigortasinin-dezavantajlari-nelerdir/

Sağlık Sigortasında Kaliteyi Belirleyen Kriterler

En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası arayışında olanların öncelikle belirli kriterleri göz önünde bulundurması gerekir. Ödeyeceğiniz primin karşılığını alabilmeniz için poliçe kapsamını sigorta şirketinizden net ve detaylı şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Bu noktada sağlık sigortasında kaliteyi belirleyen kriterler şu şekilde sıralanabilir:

 • Fiyat ve ödeme seçenekleri,
 • Teminat kapsamları,
 • Belirli gruplara sunulan avantajlar(65 yaş üstü, bebekler, geçmiş hastalık kapsamlılar vb.)
 • Ömür boyu yenileme garantisi,
 • Hasarsızlık indirimleri,
 • Anlaşmalı olduğu hastane ağı,
 • Ücretsiz asistans hizmetleri,

Şimdi bu kriterleri detaylı şekilde inceleyelim;

1Fiyat ve Ödeme Seçenekleri

En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası arayışındayken kaliteyi belirleyen en önemli etkenlerden biri fiyatıdır. Sigortanın hem cebinizi yakmayacak hem de ihtiyaçlarınızı tam karşılayacak olması önemlidir. Anlaşmalı sigorta şirketinizin bu bağlamda size fiyatı makul, kalitesi yüksek ve ihtiyaçlarınız karşılayacak seçenekler sunması gerekir.

Teminat Kapsamları

Bir diğer önemli husus ise teminat kapsamıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortanızın teminat kapsamı tahlil, muayene, tetkik ve küçük cerrahi müdahaleler gibi ayakta tedavi hizmetleriyle; oda, refakatçi, yemek, diyaliz ve buna benzer ayakta ve yatarak tedavi hizmetlerini kapsar. Bunların haricinde de ek teminat paketleri ile sağlık sigortanızın kapsamını genişleterek sahip olacağınız avantajları artırabilirsiniz.

Belli Gruplara Sunulan Avantajlar (Çocuk, yaşlı, hamile vs.)

Sağlık sigortasında indirimler, ücretsiz destekler gibi elde edebileceğiniz avantajlar ne kadar fazla ise size olan faydası ve kalitesi de o kadar artacaktır. Bu avantajların yanında belirli gruplara (çocuk, hamile, yaşlı,) farklı avantajlar da verilebilir. Örneğin; çocuklara sünnet desteği, hamilelere doğum teminatı vb.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı genellikle üç sene arka arkaya yenileyerek sigortanızı ömür boyu yenileme hakkına sahip olabilirsiniz. Ancak bu durum da şirketten şirkete değişiklik gösterebilir. Bazı şirketler yenileme hakkı tanımayabilir veya daha katı koşullar öne sürebilirler.

Hasarsızlık İndirimleri

Tamamlayıcı sağlık sigortası hasarsızlık indirimi, bir yıl boyunca poliçenizin kullanım oranına göre ikinci yıl poliçe yenilemenizden sonra verilen bir haktır. Önceki sene poliçenizin kullanımı belirli bir yüzdenin altında ise sigorta şirketiniz poliçenizi yenilerken %5, %10, %15 gibi indirimler yapabilir. Bu da kullanmadığınız hizmetler için daha fazla bedel ödememenizi sağlar.

Anlaşmalı Olduğu Hastane Ağı

Sağlık sigortasında kaliteyi belirleyen en önemli kriterlerden biri de sigortanızın ne kadar kapsayıcı olduğudur. Bunun haricinde geniş tedavi skalası ve kurumlarla anlaşmalar burada önemli bir kriterdir. Sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu hastane ve muayenehane ağı ne kadar geniş işe aradığınız nitelikteki anlaşmalı kurumu o kadar rahat bulabilir ve gereken tedaviye en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Asistans Hizmetleri (Diş, Psikolog, Check-up vb.)

Bütün bunların yanında sigortanız ile yararlanabileceğiniz ücretsiz asistans hizmetleri (diş, check-up, psikolog vb. hizmetler) sigortanızdan alınacak verimi en yükseğe taşıyarak kaliteyi artırmaya yardımcı olur.

En İyi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Seçilir?

En iyi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası seçiminizi yaparken bütçenizi sıkmayacak, kapsamı geniş, avantajlı, indirimli, geniş anlaşma ağı olan ve geniş asistans hizmetleri olanaklarından yararlanabileceğiniz bir sigorta seçmeniz sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Sağlık beklemeye ve bekletmeye gelmeyecek kadar önemlidir. Kriterlerinizi belirleyerek sizin için en iyi tamamlayıcı sağlık sigortasını belirlemede yardımcı olacak farkibizden.com sitesine Tamamlayıcı Sağlık Sigortası seçiminizde başvurabilir, canlı danışmanlık desteği ile sizin için en iyi tamamlayıcı sağlık sigortasını hemen seçebilirsiniz.