Şu an sitemizde 3 kişi
bulunmaktadır

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında Evde Bakım Hizmeti

Tamamlayıcı sağlık sigortası evde bakım hizmeti belli şart ve durumları karşılayan tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi sahibi hastalara sağlanan avantajlı bir sağlık hizmetidir. Bu hizmetten yararlanabilmek için hastalık durumu ve tedavinin ne şekilde yapıldığı sigorta kapsamında dikkate alınan şartlardan bazılarıdır. Sayfayı aşağı kaydırmaya devam ederek siz de tamamlayıcı sağlık sigortası evde bakım hizmeti ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajı Olarak Evde Bakım Hizmeti

Tamamlayıcı sağlık sigortasının belki de en büyük avantajı, ilave ücret ödemeden SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde tedavi olma imkanıdır. Kişi, ayakta tedavi teminatında kendisine belirlenen yıllık sayı kadar muayene imkanından yararlanabilir. Muayene sürecinde hastadan istenen tahlil ve testler dahil olmak üzere fizik tedavi masrafları da sigorta kapsamına girer. Bunun yanı sıra hasta, yatarak tedavi, suni uzuv, tıbbi malzeme ile evde bakım ve ambulans gibi teminatlardan da faydalanabilir. Şirketten şirkete değişmekle birlikte gerekli şart ve durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortası evde bakım hizmeti tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında sunulabilen nitelikli hizmetlerden biridir.

Yatarak ve Ayakta Tedavi Teminatları

Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi kapsamında kaza veya hastalık sonucu ameliyatlı ya da ameliyatsız fark etmeksizin hastanede yapılacak olan tedaviler (Oda/yoğun bakım odası, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz tedavisi, diyaliz, hatta refakatçinin yatak ve yemek masrafları) sigorta kapsamında karşılanır.

Ayakta tedavi kapsamında ise anlaşmalı sağlık kuruluşlarında hastanın yatışı gerçekleştirilmeden sağlanacak doktor muayenesi, röntgen, laboratuvar tetkikleri ve ileri tanı yöntemleri (MR, tomografi, ultrason, EKG, Biyopsiler vb.) masrafları kapsam altına alınarak yılda (Şirketten şirkete değişebilmekle birlikte) 10 kez kullanılabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarının kapsamı konusunda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:

https://farkibizden.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-neleri-kapsar/

Yatarak Tedavide Ayrıcalıklı Bir Seçenek Olarak Evde Bakım Hizmeti

Yatarak tedavi, hastanın hastanedeki tedavisi bittikten sonra kişinin tedavisine evde devam edilmesi durumuna verilen addır. Yatarak tedavi, hastanın doktoru tarafından belirlenen bir karar olup, bu süreçte hastanın tüm ihtiyaçları giderilir. Hatta doktor hastanın durumunda gerekli görürse hastanın kendi evinde tıbbi cihaz kullanımına da kanaat getirebilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası evde bakım hizmeti tüm sigorta şirketleri tarafından otomatik olarak sağlanan bir yatarak tedavi hizmeti değildir. Bazı şirketler bu hizmeti doğrudan ana teminata eklerken bazıları ise kişinin isteğine bağlı olarak ek teminatla sunabilmektedir. Ancak bu teminatı otomatik olarak sağlayan sigorta şirketlerinin sayısı da hiç az değildir. Her iki durumda da bu teminat genellikle parasal ve zamansal sınırlara tabidir.

Evde Bakım Hizmetinin Alınabilme Koşulları

Hastanın tamamlayıcı sağlık sigortası evde bakım hizmeti imkanından faydalanabilmesi için tedaviyi yürüten doktorun hastanın evde bakılması gerektiğini bildiren bir rapor oluşturup ibraz etmesi ve evde bakımla ilgili organizasyonun ilgili sigorta şirketi tarafından yapılması gerekir.

Tedaviyi sürdüren doktorun hastanın durumunu teyit eden ilgili raporunun olmaması ya da sigorta şirketinin evde bakım hizmetini organize etmemesi durumlarında oluşacak masraflar sigortanın teminatları dışında kalır. Evde bakım hizmeti, bazı şirketlerde tamamlayıcı sağlık sigortasının sunduğu ana teminatlar arasında yer almaz. Ancak hasta bunu talep ettiği takdirde ek teminat olarak poliçeye eklenebilmektedir. Ancak bunu doğrudan ana teminat içine alan sigorta şirketlerinin sayısı da az değildir.

Evde Bakım Hizmetinin Zamansal ve Parasal Sınırları

Tamamlayıcı sağlık sigortasının sunduğu en önemli avantajlardan biri olan evde bakım hizmeti maalesef sigortanız devam ettiği sürece sınırsız bir şekilde devam edebilen bir hizmet değildir. Bu hizmet neredeyse bütün sigorta şirketlerinde parasal ve zamansal sınırlara bazılarında ise hem parasal hem de zamansal sınırlara tabidir.

Örnek vermek gerekirse A sigorta şirketinde bu sınır 50.000 TL’ye kadar olan evde bakım masrafları için geçerli iken, B sigorta şirketinde 90 günlük bakım masrafları için geçerli olabilmektedir. C sigorta şirketinde ise hem 40.000 TL’lik parasal limite hem de 90 günlük zamansal limite tabi olabilmektedir. Yani evde bakılan hastanın bakımı 90 günü geçtiğinde ya da 40.000 TL’lik harcama limitini geçtiğinde bu hizmet de sona ermektedir.

Bu sebeplerle, poliçenizi yaptırırken her bir teminatta olduğu gibi evde bakım teminatında da parasal ve zamansal güvence limitlerine bakmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu konu ile ilgili olarak sigorta şirketlerinin sağlık sigortası poliçe genel ve özel şartnameleri en detaylı bilgileri içermektedir. 

Evde Bakım Hizmeti Teminatı Veren Sigorta Şirketleri

Farkibizden.com bünyesinde olan sigorta şirketlerinden evde bakım hizmeti verenler ve vermeyenleri aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz. Diğer taraftan sigorta  şirketleri poliçe kapsamlarını her sene değiştirebilmektedirler. Bu sebeple poliçenizi yaptırmadan önce almak istediğiniz güvenceni sigorta yaptırmak istediğiniz şirketin kapsamında olup olmadığını sormak daima sizin faydanıza olacaktır.

Sigorta Şirketi

Evde Bakım Hizmeti Veriyor

Evde Bakım Hizmeti Vermiyor

Acıbadem Sigorta

Veriyor

-

Allianz Sigorta

Veriyor

-

Anadolu Sigorta

Veriyor

-

AXA Sigorta

Veriyor

-

Demir Sigorta

-

Vermiyor

Ethica Sigorta

Veriyor

-

Groupama Sigorta

Veriyor

-

HDI Sigorta

Veriyor

-

MagdeBurger Sigorta

-

Vermiyor

Neova Sigorta

Veriyor

-

Türk Nippon Sigorta

-

Vermiyor

Türkiye Sigorta

-

Vermiyor

*Liste ilgili sigorta şirketlerinin 2021 yılı verilerine dayanmaktadır. Poliçe kapsamları zaman içinde değişebilmektedir.

Sonuç ve Değerlendirme

Tamamlayıcı sağlık sigortası evde bakım hizmeti size en muhtaç olduğunuz durumlarda elini uzatıp iyileşme sürecinizi hızlandırmayı ve bu süreyi daha konforlu şekilde geçirmenizi amaçlar. Farkibizden.com ise size bu imkânı en kolay ve hızlı şekilde sunmak için, canlı danışmanlık, satış sonrası destek ve 7/24 teklif alma hizmetini sunarak sorununuzu bir an önce çözüme kavuşturma imkânı tanır. Bu sebeple, sağlık sigortanızı yaptırmadan önce alanında uzmanlaşmış Farkibizden.com tamamlayıcı sağlık temsilcilerimizden mutlaka danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye eder, mutlu ve sağlıklı günler dileriz.