Şu an sitemizde 8 kişi
bulunmaktadır

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında Diş Sağlığı ve Tedavisi

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK ile anlaşması bulunan hastanelerde geçerli olan ve tedavi masraflarınızdan çıkan katılım payı farklarını sizin yerinize ödeyen sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası diş tedavisi ile ilgili kafanızda oluşan soruların cevaplarını gidermek için sayfayı aşağı doğru kaydırmaya devam edebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Kapsamı ve Teminatları

Tamamlayıcı sağlık sigortası diş tedavisi masraflarını karşılıyor mu, sorusunu sormadan önce tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı ve teminatları hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Öncelikle tamamlayıcı sağlık sigortaları sigorta yaptıran müşterilerine ayakta ve yatarak tedavi teminatları adı altında iki grupta verdiği ana teminatlar taahhüt eder.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Yatarak Tedavi Teminatları

Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi kapsamında kaza veya hastalık sonucu ameliyatlı ya da ameliyatsız fark etmeksizin hastanede yapılacak olan tedaviler (Oda/yoğun bakım odası, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz tedavisi, diyaliz, hatta refakatçinin yatak ve yemek masrafları) sigorta kapsamında karşılanır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Ayakta Tedavi Teminatları

Ayakta tedavi kavramı, 24 saatten az olan ve hastanın hastanede yatmasını gerektirmeyen durumlarda kullanılan bir teminat biçimidir. Muayene, laboratuvar tetkikleri, tahlil ve röntgen ayakta tedavi teminatları arasında yer alır. Ayrıca bu hastane hizmetleri, poliçe süresi boyunca (Sigorta şirketinden, sigorta şirketine değişmekle birlikte) ortalama 9-10 kez geçerlidir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Asistans Hizmetleri

Asistans hizmetleri; yatarak ve ayakta tedavi teminatları içinde bulunmayan ancak belirli sınırlar dahilinde sigorta şirketi tarafından sunulan, ambulans, telefonda doktor danışmanlık desteği, diş paketi gibi hizmetleri kapsar. Dolayısıyla bazı istisnai durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortası diş tedavisi hizmeti asistans hizmetleri kapsamında ekstra bir avantaj olarak sunulabilmektedir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarının kapsamı konusunda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:

https://farkibizden.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-neleri-kapsar/

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında Diş Sağlığı Hizmetleri

Aslına bakılırsa diş sağlığı hizmetleri, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında kural olarak yer almamaktadır. Bunun bazı hizmetlerin sağlıktan çok estetik kaygılardan kaynaklanması, işlemlerin maliyetli olması ve bazılarının SGK kapsamında ödenmemesi gibi bir den fazla nedeni olabilmektedir. Ancak bazı acil ve istisnai durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortası diş ile ilgili tedavi masraflarını da karşılayabilmektedir. Bir de bazı sigorta şirketleri bu tedavi giderlerini asistans hizmetleri kapsamında ve ana sözleşemeye dahil etmeden belirli sınırlar dahilinde ve ücretsiz şekilde karşılayabilmektedir. Aşağıda bu konu detaylı şekilde anlatılmaya çalışılmıştır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Diş Rahatsızlıklarını Teminat Altına Almaz

Her sigorta şirketinin özel şartlar kısımlarında belirtmiş olduğu teminat kapsamı dışında kalan durumlar listesi mevcuttur. Bu durumlardan diş hekimleri ve çene cerrahları tarafından yapılan her türlü muayene, tetkik, diş eti tedavisi ve çene tedavilerine ilişkin çıkacak bilumum masraflar, her türlü ortodonti ameliyatı, diş teli, kanal tedavisi ve diş implantı tamamlayıcı sağlık sigortası içinde teminat dışında kalır.

Aynı şekilde estetik amaçlı yapılan diş uygulamaları da diş tedavisi olmadığı için teminat dışında kalır ve aradaki fark SGK tarafından karşılanmaz. Kısaca, SGK tarafından karşılanmayan hiçbir muayene türü tamamlayıcı sağlık sigortası bağlamında değerlendirilmez. Fakat, trafik kazası gibi istisnai durumlar yaşadığınızda dişinizdeki sorunla ilgili hastaneye tedavi talebinde bulunmanız mümkündür. Bu tip durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortası diş tedavisi muayene masraflarınızı karşılar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Tarafından Karşılanan Diş Tedavisi Hizmetleri

Aslında bir önceki bölümde de belirtildiği üzere diş ve çene ilgili cerrahi işlemler, ortodontik tedaviler ya da implantı gibi kompleks, masraflı ve zaman alıcı diş tedavileri TSS kapsamında karşılanmaz. Ancak sigorta şirketleri bazı istisnai diş sağlığı hizmetlerini asistans hizmetleri kapsamında ve belirli sınırlar kapsamında karşılayabilmektedir. Bu işlemler genellikle, yılda 1 kez ile sınırlı olmak üzere, diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği, diş röntgeni, flor uygulaması ve ağız hijyeni eğitimi gibi basit ve uzun bir tedavi süreci gerektirmeyen hizmetlerdir. Yine de yaptırdığınız sigorta kapsamında böyle bir hizmeti ücretsiz olarak almanız diş sağlınızın takibi açısında oldukça faydalı ve önemli olacaktır.

Sigorta Şirketleri Tarafından Sunulan Diş Tedavi Paketi Asistans Hizmetleri

Allianz Sigorta

Anadolu Sigorta

Axa Sigorta

Demir Sigorta

Ethica Sigorta

Groupama

Sigorta

Neova Sigorta

Türk Nippon Sigorta

Diş Hekim Muayenesi

Diş Hekim Muayenesi

 Diş Hekimi Muayenesi

Diş Hekim Muayenesi

Diş Hekim Muayenesi

Diş Hekim Muayenesi

Diş Hekim Muayenesi

Diş Hekim Muayenesi

Diş Taşı Temizliği

Teşhis ve Tedavi Planlaması

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Tek Diş Röntgen Filmi

Peripikal/Panoramik Röntgen

Tek Diş Röntgeni

Diş Röntgen Filmi

Diş Röntgen Filmi

Diş Röntgen Filmi

Diş Röntgen Filmi

Diş Röntgen Filmi

 

 

 

 

Yılda 1 kez % 50 Katılımlı Dolgu

Dolgu sökümü (Tek Diş)

Diş Teşhis ve Tedavi planlaması

 

 

 

 

 

 

Yerel florür uygulama (TamÇene)

Oral Hijyen eğitimi

 

 

 

 

 

 

Oral hijyen eğitimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki bölümlerde de bahsettiğimiz üzere, asistans hizmetleri kapsamında diş sağlığı hizmetlerini tüm sigorta şirketleri vermemektedir. Ayrıca verilen hizmetin kapsamı da sigorta şirketinden sigorta şirketine değişebilmektedir. Aşağıdaki tabloda farkibizden.com kapsamındaki sigorta şirketlerinden diş sağlığı hizmeti verenleri ve bu hizmetin kapsamını karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz.

*Tablodaki bilgiler ilgili sigorta şirketlerinin kendi web sitelerinden alınan 2020 yılına ait verilerdir. Bu verilerin zamanla değişebilmesi olağandır. Bu sebeple poliçe yaptırmadan önce acentenize poliçenizin kapsamında ücretsiz diş tedavisi olup olmadığını sormanız daima yararınıza olacaktır.

Sonuç ve Değerlendirme

Farkibizden.com kurulduğu günden bu tarafa tamamlayıcı sağlık sigortası konusunda kullanıcılarına sunduğu canlı destek hizmeti ile onların sorunlarına çözüm üretmeye çalışmakta, ayrıca sunduğu fiyat teklifi hizmeti ile kullanıcılarına sağlık sigortası fiyatları hakkında karşılaştırmalı olarak bir fikir yürütme imkânı sunmaktadır.

Diğer taraftan sağlık sigortası kapsamı ve işleyişi ile oldukça karmaşık bir sigortacılık ürünüdür. Böyle önemli ve detaylı bir konuda hizmet almadan önce konu hakkında bilgi sahibi olmak işinizi ve karar vermenizi çok daha kolay ve anlaşılır bir hale getirecektir. Bu yüzden sağlık sigortası yaptırmadan önce alanında uzman Farkibizden.com tamamlayıcı sağlık temsilcilerinden canlı danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.