Şu an sitemizde 25 kişi
bulunmaktadır

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Dezavantajları Nelerdir?

Bu yazımızda Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına ilişkin temel kavramların yanı sıra, özellikle bu sigorta türünün öne çıkan dezavantajları ve sigortalılara sağlayacağı avantajlarından bahsedeceğiz. Yazımızın sonunda da tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmayı düşünenlerin, karar süreçlerinde faydalanabileceği bir karşılaştırma ve değerlendirme bölümü bulunmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası bu sigorta poliçesini satın alan kişilere; sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu ve SGK ile de anlaşması bulunan özel sağlık kuruluşlarında yalnızca katılım payını ödeyerek tedavi imkanı sunan bir sigortacılık ürünüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için “https://farkibizden.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-tss-nedir” yazımıza göz atabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Kullanım Koşulları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS) kullanımı için iki temel koşul bulunmaktadır. Bunun ilki, muayene olunacak özel hastanenin SGK ile bir anlaşmasının bulunmasıdır. İkinci koşul ise, tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınız sigorta şirketinin muayene olduğunuz hastane ile anlaşmasının olmasıdır. Özetle; özel sağlık kuruluşunun SGK ile anlaşması varsa ve o özel sağlık kuruluşu sigorta şirketinin anlaşmalı kurumlarından birisi ise Tamamlayıcı Sağlık Sigortası bu kurumda kullanılabilmektedir. Bu kapsamda Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırılan şirketin geniş bir anlaşmalı kurum ağının bulunması dikkat edilecek bir husus olarak öne çıkmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının üç tür teminatı bulunmaktadır. Bu teminat türleri Ayakta Tedavi Teminatı, Yatarak Tedavi Teminatı ve Doğum Teminatıdır. Doğum Teminatının kullanımı bazı özel koşullara bağlıdır. Eğer poliçenize Doğum Teminatı da ekletmek isterseniz hamilelik öncesinde detayları sigorta şirketiniz ile görüşmeniz gerekir. Bu teminatlara ilişkin bazı detaylar aşağıda olduğu gibidir:

Ayakta Tedavi Teminatı:

Bu teminat türü, anlaşmalı kurumlarda yapılacak ayakta tedavi masraflarına ilişkin teminat türüdür. Örneğin, soğuk algınlığı veya aniden ortaya çıkan bir rahatsızlığınız nedeniyle başvuru yaptığınız anlaşmalı sağlık kuruluşunda yapılacak muayene, kontrol ve tetkik giderleri bu teminat türünün kapsamındadır. Ayakta tedavi limiti sigorta şirketinden sigorta şirketine değişebilmekle birlikte genelde yılda 10 kez ile sınırlıdır. Her muayene kapsamında istenen tetkikler, görüntüleme yöntemleri kullanılan bir hakkın içindedir; bu tetkik ve testler kullanım hakkından düşmez.

Yatarak Tedavi Teminatı:

Yatarak tedavi gerektiren ve sağlık sigortası kapsamında giren rahatsızlıklarınız için, anlaşmalı kurumlarda gerçekleşecek yatarak tedavi sürecine ilişkin teminat türüdür. Örneğin aniden rahatsızlandınız, muayene sonucu apandisit ameliyatı olmanız gerekti, bu tedavi ve ameliyat kapsamındaki masraflar bu teminat türünün kapsamındadır. Yatarak tedavi türünde ayakta tedavi için olduğu gibi bir limit bulunmamaktadır.

Doğum Teminatı:

Bu teminat türü doğum öncesindeki kontroller ve doğum sürecine ilişkin teminat türüdür. Koşulları, kapsamı ve bekleme süresine ilişkin detaylar sigorta poliçesi ile net olarak belirlenir. Doğum teminatı tüm sigorta şirketlerinde bulunmaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Dezavantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Özel Sağlık Sigortasına göre daha düşük maliyetli bir çözüm olmakla birlikte bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar özetle;

 • Bu sigorta türü, SGK ile anlaşmalı olmayan kurumlarda kullanılamaz,
 • SGK ile anlaşması bulunmayan doktorların muayenehanelerinde kullanılmaz,
 • Hastanenin SGK ile anlaşması olsa bile sigorta yaptırılan şirket ile anlaşması yoksa kullanılamaz,
 • Sigorta poliçesi yapılmadan önce teşhisi koyulan hastalıklara dair giderler bu sigorta ile karşılanmaz.
 • Sigorta poliçesinde bulunan özel durumlara ilişkin giderler teminat kapsamında olmaz. Örneğin; psikiyatri ve psikoloji alanındaki tedavi masrafları, çok tehlikeli spor branşlarında meydana gelen hastalanma ve / veya yaralanma giderleri, ehliyetsiz araç kullanımı sonucunda meydana gelen yaralanma gibi konular sigorta poliçesinde düzenlenen özel hükümlerle teminat kapsamı dışında kalabilmektedir.
 • Ayakta tedavi limiti poliçe döneminde, yani bir yılda 10 kez ile sınırlıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının bazı dezavantajlarından bahsettik. Hayatımızda, kendimiz ve sevdiklerimizin sağlığı en öncelikli konular arasında yer alır. Tam da bu bağlamda TSS’nin avantajlarından da bahsetmek gerekir. Türkiye’de Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının sağladığı bazı avantajlar aşağıda olduğu gibidir;

 • Tamamlayıcı sağlık sigortasının ilk avantajı, bu sigortayı yaptıran kişilerin sağlık hizmeti alabileceği kurum seçeneğini oldukça genişletmesidir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, hizmet alınabilecek kurum seçeneğini arttırır. Sadece katılım payı ödemesi yapılarak anlaşmalı tüm özel sağlık kuruluşlarında muayene ve tedavi olunabilir.
 • Ülkemizde çok gelişmiş ve geniş imkanlara sahip devlet hastaneleri bulunmakla birlikte bu hastanelere talep de oldukça yoğundur. Bu durum hastanelerin ve doktorların yoğun bir randevu takvimi ile çalışmasına neden olmaktadır. Bu yoğunluk nedeniyle bir devlet hastanesinden sizin seçebileceğiniz gün ve saatte değil, sistemin size atayacağı gün ve saatte muayene olma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Yine bu yoğunluğa bağlı olarak istenen tetkik, MR, tomografi ve ultrason gibi işlemler için oldukça uzun zaman gerekebilmektedir. Ancak Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptıranlar için anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından kolaylıkla ve arzu edilen zamana randevu alabilme imkanı ortaya çıkmaktadır. Tetkik ve görüntüleme işlemleri de yine bu kuruluşlarda çok daha hızlı ve kolay şekilde yaptırılabilmektedir.
 • Bu sigortayı yaptıranların daha kaliteli ve daha lüks olarak ifade edilebilecek bir sağlık hizmetine erişebilmeleri mümkün olmaktadır.
 • Acil durumlar ve aniden ortaya çıkan rahatsızlıklar için süratle ve kaliteli bir hizmete erişmek mümkün olmaktadır. Özellikle yatarak tedavi gerektiren durumlar için bir limit de bulunmadığından, bu tedavinin gerekli olması halinde çok önemli bir maliyet ve kalite avantajı yakalanmaktadır.
 • Sigorta poliçesinin doğru kullanımı halinde hasarsızlık indiriminden faydalanarak sonraki yılın maliyetini düşürme imkanı da bulunmaktadır.
 • Bu sigorta türünde tüm bunlara ek olarak aile indirimi gibi avantajlar da mümkündür.

Değerlendirme ve Sonuç

Günümüz koşullarında kaliteli ve hızlı bir sağlık hizmetine erişebilmek oldukça önemli hale gelmiştir. Tüm dünyada; kapsamı detaylı bir şekilde belirlenmiş, imkan ve kabiliyetleri ihtiyaca cevap veren, sürdürülebilir ve kaliteli bir sağlık sisteminin önemi anlaşılmıştır. Ülkemizde sağlık sistemi, birçok ülkeye göre iyi durumdadır. Ancak sağlık sisteminin karşı karşıya bulunduğu yoğun talep nedeniyle bireylerin, erişebildikleri sağlık hizmetinin kalitesini arttırabilmek için birtakım ilave tedbirler alması gerektiği açıktır.

Tam da bu noktada Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının bazı dezavantajları olmakla birlikte oldukça uygun bir çözüm olduğu görülmektedir. Her ne kadar bir kullanım limiti bulunsa ve teminat kapsamında olmayan bazı özel durumlar olsa da; kullanıcılarının erişebildikleri sağlık kuruluşu sayısını arttırması, sadece niceliksel değil erişilen sağlık hizmetinin niteliğini de yükseltmesi açısından çok önemli bir avantajdır.

Bireyler olarak en değerli hazinemiz sağlığımızdır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası da bu değerli hazinenin; düşük maliyetli ancak oldukça faydalı bir teminatı olarak sağlık sistemimizde kendine yer bulmaktadır. Kendi sağlığınız, sevdiklerinizin sağlığı ve yüksek bir yaşam kalitesi için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası oldukça önemli ve gerekli bir çözümdür.

Bu kapsamda farkibizden.com web sitemizden;

 • Konusunda uzman sigortacılık uzmanlarımızdan tüm sağlık sigortaları hakkında ücretsiz detaylı bilgi alabilir,
 • Sağlık sigortası yaptırmak istediğiniz sigorta şirketlerinin Anlaşmalı Olduğu Sağlık Kurumlarını tek tıkla web sitemiz üzerinden görebilir,
 • 10 un üzerinde firmaya ait tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarına anında ulaşabilir,
 • Özel Sağlık Sigortaları, Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları, Yabancı Sağlık Sigortası ve Seyahat Sağlık Sigortaları hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilir,
 • Sadece, yaş, cinsiyet ve yaşadığınız il seçeneklerini girerek, 10 üzerindeki seçkin firmadan yaptırmak istediğiniz tamamlayıcı sağlık sigortasına ait yaklaşık fiyatları görebilir,
 • Yaptırmak istediğiniz sağlık sigortasına ait karşılaştırmalı gerçek fiyatları görmek için ise web sitemizdeki “Fiyat Teklifi Al” formlarını doldurup bize gönderebilirsiniz. Formlarınız bize ulaştıktan sonra en kısa süre için de size birlikte çalıştığımız 10’un üzerinde seçkin firmanın size özel olarak hazırladığı karşılaştırmalı fiyat tekliflerini görebileceksiniz.
 • Tüm bunların ötesinde sağlık sigortaları ile ilgili her konuda bizden web sitemizde bulunan Whatsapp, Telefon ve Görüntülü Görüşme kanalları ile çekinmeden ücretsiz canlı danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Unutmayın! Sağlık Sigortası teknik bir konudur ve hangi sağlık sigortası ürününü alacak olursanız olun öncelikle web sitemizde bulunan görüntülü, sesli ve yazılı interaktif iletişim kanallarını kullanarak konusunda uzman Tamamlayıcı Sağlık Sigortası temsilcilerimizden çekinmeden "canlı danışmanlık" almanızı tavsiye ederiz.

Karşılaşabileceğiniz tüm sağlık harcamalarının Özel Hastane farkı bizden, sağlıklı ve mutlu bir hayatın keyfini sürmek de sizden olsun…