Şu an sitemizde 10 kişi
bulunmaktadır

Yenidoğan ve Bebekler İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Ebeveynler bebeklerinin gelişim kontrolleri için veya herhangi bir rahatsızlık nedeniyle sıklıkla sağlık kuruluşlarına başvurur. Bebekleri için en iyi hastaneleri seçmek isteyen anne ve babaların başvurduğu yöntemlerden biri ise onlar için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmaktır. Peki sigorta şirketleri tarafından ebeveynlere sunulan bebekler için tamamlayıcı sağlık sigortası nedir? Nasıl yaptırılır ve bebek sağlık sigortası seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gelin detayları birlikte öğrenelim.

Bebekler İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Bebekler için tamamlayıcı sağlık sigortası, bebeğin doğduktan sonra fark ücreti ödemeden özel hastanede muayene ve tedavi olmasına imkân tanıyan bir sigorta türüdür. Bebeğin tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında tedavi olabilmesi için ebeveyninin SGK kaydının olması, bunun yanında tercih edilen özel hastanenin de SGK ile anlaşmasının bulunması gerekir.

Bebek sağlık sigortası, bebeğin yaşayabileceği rahatsızlıkları tedavi ettirmek ve gelişim kontrollerini yaptırmak için tercih edilen özel hastane giderlerini karşılar. Genel olarak tüm sigorta şirketlerinde bebek doğduktan belli bir süre sonra yaptırılabilen bebek sağlık sigortası, sadece bebeğe yönelik madde ve teminatları kapsar.

Çocuk ve gençler için tamamlayıcı sağlık sigortası konusunda bilgi almak için linkteki yazımızı ziyaret edebilirsiniz: https://farkibizden.com/cocuk-ve-gencler-icin-tamamlayici-saglik-sigortasi/

Bebek ve Yeni Doğanlar Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırılabilir mi?

Bu durum sigorta şirketine göre farklılık göstermektedir. Doğum sigortası koşulu arayan şirketlerde yenidoğan sağlık sigortası, annenin doğum teminatına dahildir. Bunun yanında doğum sigortasından bağımsız olarak yeni doğan bebekler için sağlık sigortası yapan şirketler de mevcuttur.

Yenidoğan sağlık sigortası annenin yaptırmış olduğu doğum teminatına eklenen bir madde ile de yaptırılabilir. Söz konusu ek teminat sayesinde ebeveynler, bebeğin doğumundan sonraki 15 gün boyunca gerekli muayene ve tetkikleri yaptırabilir.

Annenin hamilelik sürecinde doğum teminatına yenidoğan teminatı ekletmek sadece bebeğin ilk 15 gün içerisindeki muayene ve tetkiklerini kapsar. 15 gün sonra ise bebeğe tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılabilir. Bazı sigorta şirketleri bebeğe tek başına tamamlayıcı sağlık sigortası yaparken diğer şirketler de ebeveyni ile birlikte tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanma imkânı sunar.

Bebekler İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Şartları Nelerdir?

Bebek için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak mümkündür ancak bu sigorta özel düzenlemeler içerir. Bebekler için tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı tercih edeceğiniz sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Örneğin bebek ve çocuklara yönelik tamamlayıcı sağlık sigortası yaş kapsamı bu farklılıklardan biridir.

Bebek sağlık sigortası kapsamına doktor muayenesi, tahlil ve tetkikler ve röntgen gibi hizmetlerin yanı sıra yatarak tedavi hizmetleri girer. Yine şirketlere göre değişiklik göstermekle birlikte bu sigorta genellikle yıllık olarak ortalama 8-10 muayeneyi kapsar.

Tek Başına Bebek Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yapan Şirketler Hangileri?

Sigorta şirketleri bebek tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak için çeşitli yaş aralıkları belirlerler. Bunun sonucunda bazı şirketlerde bebekler tek başına tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanırken, bazı sigorta şirketleri ise bebekleri, ebeveyni ile birlikte poliçe kapsamına alır.

Aşağıdaki tabloda bazı sigorta şirketlerinin bebekler için tek veya ebeveyni ile birlikte tamamlayıcı sağlık sigortası sağlayıp sağlamadıkları bilgisi bulunmaktadır.

 

           Bebekler İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sigorta Şirketi

Tek Başına

Ebeveyni ile Birlikte

Acıbadem Sigorta

✔️

 

Allianz Sigorta

 

✔️

Anadolu Sigorta

✔️

 

Axa Sigorta

 

✔️

Demir Hayat Sigorta

✔️

 

Ethica Sigorta

✔️

 

Groupama

✔️

 

HDI Sigorta

✔️

 

Magdeburger

 

✔️

Neova Sigorta

✔️

 

Türk Nippon

✔️

 

Türkiye Sigorta

 

✔️

Bebekler İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bebekler için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken, öncelikle sigorta şirketinin bebek için tek başına mı yoksa ebeveyni ile birlikte mi sigorta yapma olanı sağladığı öğrenilmelidir. Yine tamamlayıcı sağlık sigortası yaş aralığı da sigorta yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktalardır. Bunun dışında bebekler için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilecek hususlar şunlardır:

 • Yıllık muayene sayısı
 • Sigorta yenileme garantisi
 • Anlaşmalı sağlık kurumları
 • Teminat kapsamı
 • Limit
 • Ek teminatlar
 • Fiyat

Bebekler İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırırken Farkibizden.com Farkını Yaşayın!

Bebeklerin sağlığı ihmale gelmeyecek kadar önemlidir. Bu nedenle ebeveynler yeni doğan bebeklerinin en iyi hastane koşullarında ve iyi doktorların gözetiminde tedavi görmesini ister. Eğer siz de doktor ve hastane seçim özgürlüğüne sahip olmak, muayene, tahlil, röntgen gibi ayrıntıları düşünmeden bebeğinizin kontrollerini en iyi koşullarda yaptırmak istiyorsanız tamamlayıcı sağlık sigortası sizin için en avantajlı çözüm olabilir.

Bu kapsamda bebek sağlık sigortası yaptırmak için;

 • Farkıbizden.com sigorta uzmanlarından bebek sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi alabilir,
 • Bebeğinizi tedavi ettirmek istediğiniz hastanenin sigorta şirketi ile anlaşmalı sağlık kurumları arasında olup olmadığını öğrenebilir,
 • Bebek sağlık sigortası fiyatlarına hızlıca ulaşabilir,
 • Farklı sağlık sigortası şirketlerinden bebek tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat teklifi alabilir,
 • “Fiyat teklifi al” formunu doldurduktan sonra sigorta uzmanları tarafından bebeğinize özel hazırlanan karşılaştırmalı fiyat tekliflerini inceleyebilirsiniz

Farkıbizden.com aracılığı ile bebeğiniz için tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında tüm soru ve sorunlar için canlı danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.