Şu an sitemizde 4 kişi
bulunmaktadır

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortasında Şirket Değişikliği

Özel/ tamamlayıcı sağlık sigortası, bireylerin kendilerini ve aile bireylerini konforlu ve ekonomik sağlık hizmetine ulaşma açısından güvence altına almak için başvurdukları bir yöntemdir. Özel/ tamamlayıcı sağlık sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kamu hastanelerinde verilen  sağlık hizmetlerinin yetersiz kalması durumuna karşı alınan bir tür önlem niteliği de taşır. Çoğu şirketin farklı şekillerde sunabildiği bu hizmetler Türkiye’de oldukça sık tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her 10 kişiden 7’si, sağlık hizmetlerinde yaşanabilecek problemleri göz önünde bulundurarak daha kaliteli ve detaylı hizmet almak amacıyla tamamlayıcı sağlık sigortasına başvurmayı düşünmektedir. Diğer taraftan memnun kalınmadığı takdirde tamamlayıcı/özel sağlık sigortası ürünlerinde şirket değişikliği yapmak da mümkündür.

Tamamlayıcı/ Özel Sağlık Sigortalarında Poliçe Süresi ve Yenileme

Tamamlayıcı ve özel sağlık sigortalarında sigortadan faydalanmak kadar önemli olan bir konu da mevcut sigorta şirketini değiştirme konusudur. Diğer taraftan özel sağlık sigortası değişikliği yasal olarak da müsaade edilen bir durumdur. Bu yüzden farklı bir şirkete belirli şartlar göz önünde bulundurularak geçiş yapmak mümkündür.

Tamamlayıcı/özel sağlık sigortası şirket değişikliği sigorta şirketinden memnun olmayanlar veya başka konularda rahatsızlığı bulunan kişilerin tercih ettiği bir yoldur. Ayrıca tamamlayıcı/özel sağlık sigortası şirket değişikliği yapılırken teminatları genişletme imkânı da mevcuttur.

Tamamlayıcı ve Özel Sağlık Sigortasında Şirket Değişikliği

Tamamlayıcı/özel sağlık sigortası şirket değişikliği, dikkatle takip edilmesi gereken bir süreçtir. Özellikle de sigorta şirketlerinin geçiş sürecinde nasıl bir prosedür uyguladığı çok iyi bilinmelidir. Bu süreç devam ederken pek çok sorunla karşı karşıya kalmak mümkündür. Örneğin; sigorta süreci boyunca yaşanan bir sağlık sorunu, geçiş yapılan yeni sigorta şirketi tarafından güvence altına alınmayabilir. Bu tarz sorunların yaşanmaması açısından tamamlayıcı/özel sağlık sigortası şirket değişikliği yapılmadan önce ön araştırma yapmak oldukça faydalıdır.                                                                                                          

Günümüzde insanların memnun kalmadıkları sigorta şirketleriyle ilişkilerini kesmeleri ve farklı seçenekleri değerlendirmeleri daha da mümkün görünmektedir. Ancak tamamlayıcı/özel sağlık sigortası şirket değişikliği yapılırken bazı olumsuz durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin; geçiş yapılmak istenen sigorta şirketinin belirlemiş olduğu koşullara aykırı durumların olması, sigorta yapılmasına engel olabilir. Geçiş başvuruları, şu gibi durumlarda kesintiye uğrar;

  • Başvuru sürecinde gereken bilgilerin zamanında teslim edilmemesi,
  • Bu bilgilerin yetersiz olması,
  • Mevcut sigorta ve yeni sigorta arasında kapsam dışında kalan madde ve hizmetler ya da bunun gibi büyük farkların olması,
  • Sigorta yenileme döneminde kesintilerin olması…

Tamamlayıcı/Özel Sağlık Sigortasında Şirket Değişikliği Koşulları nelerdir?

Tamamlayıcı/özel sağlık sigortası şirket değişikliği sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, poliçenin yenilenme tarihinden önce şirket değişikliği talebinde bulunmaktır. Bu durum sağlık geçmişine ait resmi kayıtlar ve sağlık beyanının yeni sigorta şirketine ulaştırılabilmesi için oldukça önemlidir. Genel olarak bu kayıtların ulaşması 7 veya 10 iş gününe denk gelmektedir.

Geçiş taleplerini poliçe yenileme tarihinden çok kısa bir süre önce başlatanların da paniğe kapılmalarına gerek yoktur. Çünkü mevcut poliçe sona erdikten sonra da yenileme için ekstra 1 aylık bir ek süre daha vardır. Fakat bu bir aylık sürede de herhangi bir şeyin yapılmaması durumunda mevcut haklar kaybedilebilir. Burada bu hak düşürücü sürelere dikkat etmek önemlidir. Tamamlayıcı/özel sağlık sigortası şirket değişikliği yapıldıktan sonra, yeni şirket tarafından poliçe sahibinin evrakları incelenir. Poliçe sahibine yeni bir teklif oluşturulur ve mevcut haklar gözden geçirilir.

Sağlık Sigortası Geçiş İşlemleri Başlatmadan Önce Yapılması Gerekenler

Farklı bir şirkete geçiş yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  • İlk etapta geçiş yapılacak yeni sigorta şirketi ile ilgili bilgi edinmek önemlidir. Bunu sigorta yaptırmayı düşündüğünüz sigorta acentesinden, farkibizden.com web sitemizden ya da ilgili sigorta şirketlerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortası şirket değişikliği yapılırken yeni sigorta şirketinin belirlediği ek teminatlar incelenmelidir.
  • Hasarsızlık indirimi ve limitleri ya da ömür boyu yenileme garantisi gibi koşullar gözden geçirilmelidir.

Sağlık Sigortası Geçiş İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tamamlayıcı/özel sağlık sigortası şirket değişikliği yapıldıktan sonraki dönemde ise, poliçe sahiplerinin dikkat etmesi gereken çeşitli durumlar vardır. Örneğin sağlık sigortası primleri düzenli olarak ödenmelidir. Aksi halde geçiş işlemi reddedilebilir ya da sigorta iptal edilebilir. Ayrıca sigortanın olası bir durumda iptal edilmesi, önceden kazanılan hakların da kaybedilmesi anlamına gelebilmektedir.

Bunlara ek olarak geçmişten gelen hastalıklar normal şartlarda sigortaya dahil değildir. Fakat sigorta şirketinin ek prim karşılığında geçmişten gelen sağlık sorunlarını poliçeye dahil etmesi de mümkündür (Örn: Türk Nippon Sigorta Sağlığın Bizde Paketi). Bu bağlamda kapsam dahilinde olan işlemlerin sigorta şirketlerine göre değişebildiği unutulmamalı ve değişiklikten önce bunların teyidi yapılmalıdır.  

Sonuç ve Değerlendirme

Unutmayın! Sağlık sigortası oldukça teknik bir konudur. Bu kapsamda ister yeni bir sağlık sigortası yaptırın isterseniz mevcut sigorta şirketinizi değiştirmeye karar verin öncelikle web sitemizde bulunan görüntülü, sesli ve yazılı interaktif iletişim kanallarını kullanarak konusunda uzman Tamamlayıcı Sağlık Sigortası temsilcilerimizden çekinmeden "canlı danışmanlık" almanızı tavsiye ederiz.

Karşılaşabileceğiniz tüm sağlık harcamalarının Özel Hastane farkı bizden, sağlıklı ve mutlu bir hayatın keyfini sürmek de sizden olsun…