Şu an sitemizde 18 kişi
bulunmaktadır

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında Göz Sağlığı ve Tedavisi

Tamamlayıcı sağlık sigortası, genel anlamda bakıldığında devlet desteğinden faydalanıldığı halde sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanmayan yüksek limitli hastane ücretlerinin ve yüksek tedavi giderlerinin karşılanmasına dayanan bir sigorta türü olarak bilinir. Bununla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunmakta olduğu sağlık hizmetleri, özel hastanelerde yapılan işlemleri karşılamaz. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında sigorta şirketi ile anlaşmalı olan özel hastanelerde gerçekleşen işlemler ücretsizdir. Anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarının kapsamı ise şirketten şirkete değişiklik göstermektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Kapsamı ve Teminatları

Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olan bireyler, ciddi sağlık durumları ve nitelikli tedavi gerektiren hastalıklara karşı donanımlı bir özel sağlık kuruluşundan yüksek ücretler ödemeden nitelikli sağlık hizmeti alabilmektedirler. Tamamlayıcı sağlık sigortası, yatarak veya ayakta tedavilerde ve çok çeşitli sağlık problemlerinde, sosyal güvenlik kurumunun karşıladığı meblağın üstünü tamamlayan bir hizmettir.

Ancak göz sağlığı ile ilgili tedavi giderleri genel olarak ayakta tedavi hizmetleri kapsamına girdiği için bu yazımızda yatarak tedavi teminatlarından bahsetmeyeceğiz. Ancak konu ile ilgili detaylı bilgi için web sitemizin aşağıdaki linkini ziyaret edebilirsiniz:

https://farkibizden.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-neleri-kapsar/

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Ayakta Tedavi Teminatları

Tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta tedavi teminatı 24 saatin üstünde olmamak kaydıyla hastanelerde yatarak tedaviyi gerektirmeyen durumlarda kullanılan bir teminattır. Ayakta tedavi teminatı kapsamında, doktor muayenesi, röntgen, fizik tedavi, laboratuvar hizmetleri ve ek olarak ileri tanılara ait giderler bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak ayakta tedavi teminatı göz tedavisini de kapsamaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında göz tedavisini de kapsayan ayakta tedavi teminatı dahilindeki hizmetlerin kapsamı normalde yılda ortalama 10 doktor muayenesi ile sınırlıdır. (Bazı sigorta şirketlerinde bu limitler yılda 10 seferin üzerine çıkabilmektedir. Detaylı bilgi için https://farkibizden.com/magdeburger/ , https://farkibizden.com/neova-sigorta/ ) Bu hakkını dolduran kişilere sonradan sigortaya ek ayakta tedavi teminat hizmeti verilememektedir. Ayrıca bu muayenelerin her birinde yapılan tetkik veya işlemler o muayene dahilinde kabul edilir. Yani aynı muayene dahilinde birden fazla tetkik yaptırsanız dahi tüm bu tetkikler kullandığınız 1 seferlik muayene hakkı içinde değerlendirilecektir. Bunlara ek olarak, ayakta tedavilerde muayenenin ve gereken işlemlerin yapıldığı hastanenin aynı olması gerekir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Göz Sağlığı Konusundaki Teminatlar

Gözler, insanların genel sağlık durumları hakkında da bilgi verebilen önemli organlarındandır. Örneğin, göz muayenesinde, diyabet, yüksek kan basıncı ya da kansızlıkla ilgili pek çok sonuca ulaşmak mümkündür. Bu yüzden göz sağlığını korumak, hayat kalitesini de korumak anlamanı gelmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında göz tedavisi yaptırmak ya da göz ile ilgili pek çok tedavinin giderlerinin karşılanması mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta hangi sigorta şirketlerinin bu hizmeti sağladığıdır. Bu şirketten şirkete değişen bir durumdur.  

Bu bağlamda tamamlayıcı sağlık sigortası poliçe sahipleri, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu göz hastanelerinde yüksek ücretler ödemeye gerek kalmadan tamamlayıcı sağlık sigortası göz tedavisi kapsamında göz sağlıkları ile ilgili muayene veya ameliyat olabilirler.

Tamamlayıcı sağlık sigortaları ilkesel olarak göz sağlığı ile ilgili muayene masraflarını karşılamaktadır. Ancak tedavilere dair durumlar uygulamada farklılıklar gösterebilmektedir. Yazının devamında kısaca bu durumlara değindik.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Katarakt Ameliyatını Karşılar mı?

Bu konuda en çok merak edilen sorulardan biri tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında katarakt ameliyatlarının karşılanıp karşılanmadığı hususudur. Bu konuda size güzel bir haberimiz var! Buna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu ve tamamlayıcı sağlık sigortası göz tedavisi teminatı sağlayan sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde, ek ücret ödemeye gerek kalmadan katarakt ameliyatı olabilirsiniz.  Ancak burada bekleme sürelerine dikkat etmek gerekir. Sigorta şirketlerinin belirlediği kurallara göre katarak ameliyatının yapılabilmesi ancak tamamlayıcı sağlık sigortasının başlamasından 3 ay sonra mümkündür. Özetle tamamlayıcı sağlık sigortasında göz sağlığı teminatı belli şartlar dahilinde katarakt ameliyatlarını kapsamaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Lazer Göz Ameliyatını Karşılar mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası göz tedavisi kapsamında lazer göz ameliyatlarını karşılamaz. Lazer göz ameliyatları veya tedavileri SGK kapsamında olmadığı ve tamamlayıcı sağlık sigortasının temel mantığı; SGK’nın karşıladığı giderin üzerini karşılamak olduğu için özel sağlık kuruluşlarındaki bu tür sağlık giderleri tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanamaz. Özetle SGK tarafından kapsam dışı bırakıldığı için tamamlayıcı sağlık sigortası özel hastanelerde yaptırılacak lazer göz ameliyatlarını karşılamamaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Tedavileri Karşılamaz?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, diğer tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi göz ile ilgili rahatsızlıklarda da sigorta tarihi öncesinde oluşan hastalıkları karşılamaz. Dolayısıyla poliçe kesiminden önce teşhisi konmuş herhangi bir göz sorununuz varsa bunu sigortanız karşılamayacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında göz sağlığı açısından karşılanmayan diğer bir grup miyop, hipermetrop ve de astigmat gibi kırma kusurlarından kaynaklı göz sorunlarına ait ilaç, tedavi ve komplikasyon giderleridir.

Ayrıca göz kayması, görme tembelliği veya şaşılık gibi durumlarda da yine tedavi ve ilaç giderleri sigortanız tarafından karşılanmaz.

Son olarak göz hastalığı olan kişilerin kullandıkları gözlük, gözlük camı ve çerçevesi ya da lens gibi malzemelerin masrafları da yine tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı dışındadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Göz Hastaneleri

Her sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu çeşitli özel hastaneler vardır. Bu hastanelerde tamamlayıcı sağlık sigortanızın karşıladığı göz sağlığı ilgili işlemlerinizi herhangi bir fark ödemeden yaptırabilirsiniz. Türkiye geneline bakıldığında;

  • Özel Dünya Göz Tıp Merkezi
  • Özel Maya Göz Merkezi
  • Özel Veni Vidi Göz Merkezi
  • Özel Troya Göz Tıp Merkezi

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak yukarıda sayılı özel sağlık kurumlarından ve benzeri merkezlerden kaliteli göz sağlığı hizmeti almak mümkündür.

Tüm bunlara ek olarak farkibizden.com web sitemizdeki anlaşmalı kurumlar linkine tıklayıp; https://farkibizden.com/anlasmali-kurumlar/ çıkan arama motoruna sırası ile bulunduğunuz ili, sigorta  şirketinizi ve anlaşmalı sağlık kurumlarından “Göz Hastanelerini” seçerek bulunduğunuz ilde sigorta şirketinizle anlaşmalı bütün göz sağlığı merkezlerini kolaylıkla görebilir ve tamamlayıcı sağlık sigortası göz tedavisi için ve size yakın olan hastaneyi seçebilirsiniz.

Sonuç ve Değerlendirme

Farkibizden.com kurulduğu günden bu tarafa tamamlayıcı sağlık sigortası konusunda kullanıcılarına sunduğu canlı destek hizmeti ile onların sorunlarına çözüm üretmeye çalışmakta, ayrıca sunduğu fiyat teklifi hizmeti ile kullanıcılarına sağlık sigortası fiyatları hakkında karşılaştırmalı olarak bir fikir yürütme imkânı sunmaktadır.

Diğer taraftan sağlık sigortası kapsamı ve işleyişi ile oldukça karmaşık bir sigortacılık ürünüdür. Böyle önemli ve detaylı bir konuda hizmet almadan önce konu hakkında bilgi sahibi olmak işinizi ve karar vermenizi çok daha kolay ve anlaşılır bir hale getirecektir. Bu yüzden sağlık sigortası yaptırmadan önce alanında uzman Farkibizden.com tamamlayıcı sağlık temsilcilerinden canlı danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.