Şu an sitemizde 20 kişi
bulunmaktadır

Ev Hanımları Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırabilir mi?

Ev hanımları için tamamlayıcı sağlık sigortası ülkemizde belli şartları taşımaları koşulu ile (Belli yaş aralığında olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve SGK Kapsamında Genel Sağlık Sigortalı Olmak) tüm kadınlarımıza sağlanan bir haktır. Ev hanımları için tamamlayıcı sağlık sigortası/tss yaptırmanın en önemli şartı ise tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıracak kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında bulunmasıdır. SGK kapsamında genel sağlık sigortasını kendi ya da eşi üzerinden aktif hale getiren bütün kadınlar tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir ve bu sigortanın imkanlarından faydalanabilirler.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı

Tamamlayıcı sağlık sigortası bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından desteklenen tüm özel hastanelerde geçerli olan bir sigorta türüdür. Bu sigorta türünde genel olarak iki ana teminat sunulur. Birincisi yatarak tedavi teminatıdır. 24 saatten daha uzun bir süreçte yatarak tedavi yapıldığında tedavi masrafları bu teminattan karşılanır. Burada ameliyatlar sınırsız yapılır. Ayrıca bu teminat kapsamında kişilere tıbbi malzeme, ambulans hizmeti ve evde bakım hizmeti de verilebilmektedir.

Bir de ayakta tedavi teminatı mevcuttur. 24 saati aşmamak kaydıyla röntgen, doktor muayenesi, ileri tanı yöntemleri gibi masrafların karşılandığı bir teminat türüdür. Burada asıl önemli olan, hastalara yıl içerisinde 6-10 adet muayene hakkı veriliyor olmasıdır. Buna ek olarak fizik tedavi hizmeti de bu teminat kapsamındadır. Ev hanımları için tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yukarıda saydığımız tüm teminatlar dahildir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Kapsamı ile ilgili olarak aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz:

https://farkibizden.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-neleri-kapsar/

Kimler Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırabilir?

Ev hanımları için tamamlayıcı sağlık sigortası imkânı, her sigorta şirketi tarafından sunulan bir hizmettir. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortasını Genel Sağlık Sigortası aktif olan, çalışan, emekli ya da SGK’lı eşi veya çocuğu olan herkes yaptırabilir. Buna ek olarak her ilde yararlanılabilen bir sigortadır ve belli yaş aralığında yukarıdaki şartları sağlayan her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı bu sigortayı yaptırabilir. Burada asıl önemli olan bu kişilerin SGK kapsamında olmaları ve SGK borçlarının bulunmamasıdır.

Çalışmayan Aile Bireyleri için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Aslında ev hanımları için tamamlayıcı sağlık sigortası imkânı Sosyal Güvenlik kurumu kapsamında genel sağlık sigortası kapsamındaki tüm grupların, aktif olarak çalışsın ya da çalışmasın, tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmesinin doğal bir sonucudur. Dolayısıyla, Bağ-Kur’lu, memur, işçi veya bunların bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinin tamamı kural olarak tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilir. Kişilerin özellikle sürekli bir işte çalışmaları gerekmez. Asıl önemli olan Genel Sağlık Sigortasının olmasıdır.  

Ev hanımları için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Hemen hemen her sigorta şirketi, ev hanımları için tamamlayıcı sağlık sigortası imkânı sunar. Çalışmayan tüm aile bireyleri için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak mümkün olduğu için çalışmayan kadınlar için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak da oldukça kolay bir işlemdir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli kriter ise sigortalanacak kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında Genel Sağlık Sigortasının aktif ve geçerli olmasıdır. Bundan sonraki süreçte sigorta şirketleri tarafından belirlenen kriterlere uygun olmak yeterlidir.

Ev hanımları için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmanın Avantajları

Ev hanımları için tamamlayıcı sağlık sigortası imkânı sunulması kadınlar için oldukça önemli bir ayrıcalık ve avantajdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında kadınlara normal sağlık sorunlarının yanı sıra kadın hastalıkları ve doğuma dair aşağıdaki alanlarda da tedavi imkânı sunulur:

  • Rahim kanseri, meme kanseri, servikal kanser, fallop tüpü kanseri, over kanseri, rahim ağzı kanserine dair kontrol, teşhis ve tedaviler,
  • Doğum ve hamileliğe ait teşhis ve tedavi giderleri,
  • Hamilelik sürecinde yaşanan sağlık sorunları,
  • Meme, fıtık ve safra kesesi hastalıkları,
  • Yumurtalıklar ve rahim ile ilgili hastalıklar…

Aile İndirimi

Aileler genel anlamda tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmayı geleceğe yönelik bir yatırım olarak görürler ve bu oldukça da isabetli bir karar ve yaklaşımdır. Diğer taraftan Ev hanımları için tamamlayıcı sağlık sigortası imkânı sunan bütün şirketler ailelere paket sigorta hizmeti de sunar. Şirketler müşterilerine bu aile paketlerinde ciddi oranda indirim imkanları sunarlar. Aile paketlerine yapılan indirimler sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Ayrıca poliçe içerisinde bulunan ana ve ek teminatlar da yine her şirkete göre değişmektedir. Bu sebeple bu tarz durumlarda danışmanlık almak, doğru hizmeti almak adına oldukça faydalı olacaktır.

Aile Boyu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz:

https://farkibizden.com/aile-boyu-tamamlayici-saglik-sigortasi-ve-avantajlari/

Gelir Vergisi Avantajı

Bazı uygulamaların teşvik edilmesi için vergiden muaf tutulması kamu idareleri tarafından sıkça uygulanan bir yöntemdir. Tamamlayıcı sağlık sigortası da ülkemizde kamu idaresi tarafından desteklenen bu tür uygulamalardan birisidir. Hem bu sigorta yönteminin teşvik edilmesi, hem de bu poliçe için yapılan harcamanın kişinin gelirini azaltması nedeniyle, tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranlara poliçe tutarı kadar gelir vergisi muafiyeti getirilmektedir.

Bahsettiğimiz bu gelir vergisi avantajından; kişi ile birlikte (Çalışsın ya da çalışmasın) tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri de yararlanabilmektedir. Yani kişiler ev hanımı olan eşlerini tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdıklarında, yaptıkları ödemenin kanun tarafından belirlenen miktara kadar olan kısmını gelir vergilerinden düşebilmektedirler. Bu da aile bütçesi için ekstra bir katkı anlamına gelmektedir. Sonuç olarak ev hanımları için yaptırılan tamamlayıcı sağlık sigortası hem aile sağlığına hem de aile bütçesine ciddi avantajlar sağlamaktadır.

 Tamamlayıcı ve Özel Sağlık Sigortalarında Gelir Vergisi ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz:

https://farkibizden.com/ozel-tamamlayici-saglik-sigortasi-vergi-indirimi/

Farkibizden.com’un, kullanıcılarına sunduğu canlı danışmanlık desteği sayesinde ev hanımları için tamamlayıcı sağlık sigortası imkânı hakkında siz de aklınıza takılan her soruya kolayca cevap bulabilirsiniz.