Şu an sitemizde 7 kişi
bulunmaktadır

Özel ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları Nasıl Karşılaştırılır?

Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortaları nasıl kararlaştırılır sorusu sigorta seçimi yapacak kişiler için akla gelen ilk husustur. Çünkü kişinin başına sigortasının teminat altına almayı tahahhüt ettiği herhangi bir aksilik geldiğinde, güvencesi altında olduğu sigorta poliçesine karşı haklı bir beklentisi oluşur. Ayrıca sigorta şirketinin niteliğine göre alacağı sağlık hizmetinin niteliği artar ya da azalır. Bu yüzden sağlık sigortası satın almadan önce detaylı bir araştırma ve şirketler arasında karşılaştırma yapılmalıdır.

Sağlık sigortası satın almadan önce bilinmesi gereken belki de en önemli şey, her ihtiyaca uygun tek bir sağlık sigortası poliçesi olmadığıdır. Her bireyin kendine göre öncelik durumları farklı olduğu için her kişi için tüm gereksinimleri karşılayacak bir sigorta şirketini bulmak çok da olası değildir. Ancak detaylı araştırma ve karşılaştırma yapmak, kişinin hem sağlığı hem de bütçesi açısından büyük önem taşıyacaktır.

Sağlık Sigortası Karşılaştırma Kriterleri

Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortalarında dikkate alınabilecek birçok karşılaştırma kriteri bulunur. Bunlar elbette önemine göre kişiler arasında değişkenlik de gösterebilir. Ücret, yaş sınırı, ayakta ve yatarak tedavi teminatları, yıl içinde toplam faydalanma hakkı ve ek teminatlar özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl karşılaştırılır sorusunu sorarken dikkate almanız gereken başlıca kriterlerdir.

Karşılaştırma Açısından Özel ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları

A-Özel Sağlık Sigortası

Hakkında herhangi bir fikri olmayanlar için özel sağlık sigortası için; temelde yatarak ve ayakta tedavi olma imkanlarını kapsayan bir sigorta türü dememiz mümkündür. Kişinin tercihine bağlı olarak özel sağlık sigortasına yurt dışında tedavi ya da doğum teminatları da eklenebilir. Fiyat olarak tamamlayıcı sağlık sigortasından daha pahalı olan özel sağlık sigortaları buna mukabil yüksek ücretine uygun olarak müşterilerine daha kaliteli ve kapsamlı bir sağlık hizmeti güvencesi sunmaktadır.

B-Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortasının aksine SGK ve kişinin seçeceği sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde SGK fark ücretinin yüzde yüzünü karşılayan bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası da tıpkı özel sağlık sigortası gibi müşterilerine yatarak ve ayakta tedavi teminatı verir. Hatta, doğum teminatı da poliçeye eklenebilir. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası, özel sağlık sigortasından farklı olarak yurt dışı tedavileri için güvence oluşturmamaktadır.

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Farkları Hakkında Detaylı Bilgi İçin Aşağıdaki Linki Ziyaret Edebilirsiniz:

https://farkibizden.com/tamamlayici-saglik-sigortasi-ve-ozel-saglik-sigortasi-farki/

Türkiye’de bulunan özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası seçiminde dikkate alınabilecek başlıca kriterler aşağıdaki gibidir.

Sağlık Sigortalarında Temel Karşılaştırma Kriterleri

1-Fiyat ve Ödeme Seçenekleri

Özel/tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl karşılaştırılır sorusuna cevap olarak verilebilecek kriterlerden birincisi tabiki poliçe fiyat ve ödeme seçenekleridir. Doğal olarak her sigorta şirketinin müşterilerine sunduğu imkanlar ve verdiği teminatlara uygun olarak fiyat politikaları ve ödeme seçenekleri değişkenlik gösterir. Burada dikkat edilmesi gereken husus alacağınız sigortanın hem ihtiyacınızı karşılaması hem de cebinizi yormaması olacaktır.

2-Teminat Kapsamı ve Sınırları

Diğer yandan müşteri olarak, şirketlerin teminat limitlerini karşılaştırmanız ve satın almadan önce sigorta şirketinin neleri karşılayıp karşılayamayacağından da emin olmanız gerekir. Çünkü teminat limiti demek, bir yıl içerisinde poliçenizden faydalanabileceğiniz toplam ödeme miktarı demektir. Örneğin, ayakta tedavileriniz için senelik 4.500 TL’lik bir teminatınız varsa, sağlık masraflarınızın tümü için sigorta şirketi toplam 4.500 TL’lik bir ödeme yapacaktır.

Bu bağlamda, özel sağlık ya da tamamlayıcı sağlık sigortası satın alacakken tedavi teminatlarını ihtiyacınızı karşılayacak limitte seçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca ilerleyen zamanda özel hastane fiyatları ve bir yıl içindeki hastalanma sıklığınız size bir sonraki sefer seçeceğiniz poliçe için rehber olacaktır.

3-Kalıcı İstisnalar

Sigorta şirketleri müşterilerinin doğuştan gelen hastalıklarını ve poliçe başlangıç tarihinden önce ortaya çıkan hastalıklarını kalıcı bir şekilde kapsam dışında bırakır. Bu durum kalıcı istisnalar olarak adlandırılır. Estetik ameliyatı, sünnet, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, aşılar vb. bunlardan bazılarıdır. Bütün sağlık sigortası ürünlerinin kendine özel kalıcı istisnalar listesi bulunur. Ayrıca, bütün sağlık sigortası ürünlerinde uygulanmakta olan kalıcı istisnaların listesi sağlık sigortaları genel şartnamesinde mevcuttur. Bu nedenle ihtiyacınız olan sağlık hizmetinin bu istisnalar içinde olup olmadığı poliçe alacaklar için oldukça önemli bir husustur.

4-Bekleme Süresi

Katarakt, fıtık, hemoroid ve safra taşı gibi rahatsızlıkların tedavi harcamaları çoğunlukla poliçe yapıldıktan sonra belli bir süre boyunca karşılanmaz ve bu harcama karşılanmaya süreye bekleme süresi adı verilir. Bekleme süresi uygulanan rahatsızlıklar sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bekleme süresi, poliçenin ilk yılında uygulanmakta olup sonraki yıllarda poliçenin kesintisiz bir şekilde yenilenmesi durumunda bekleme süresi bir daha uygulanmaz.

5-Geçmişten Gelen Hastalıklar

Sağlık sigortaları kişinin poliçeye başvurmadan önce sahip olduğu hastalıkları poliçe kapsamına dahil etmez. Türkiye’de geçmişten gelen hastalıkları teminat altına alan tek sigorta şirketi Türk Nippon Sigorta’dır. İlgili sigorta şirketi hakkında bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://farkibizden.com/turk-nippon-sigorta/

6-Anlaşmalı Sağlık Kurumu Kapsamı

Sağlık sigortası şirketleri, poliçe sözleşmelerinde de belirtildiği gibi çeşitli sağlık kurumlarıyla anlaşmalıdır. Bu anlaşmalı hastaneler sigortalılara ücretsiz tedavi olma olanağı sunar. Bu sebepten ötürü sigorta poliçenizi almadan önce istediğiniz doktor veya hastanenin sigorta şirketi ile anlaşması olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca bazı durumlarda özel sağlık sigortanızın anlaşmalı olmadığı sağlık kurumlarına gittiğiniz zaman, hastane masraflarınızı cebinizden öder ve sonrasında hastane faturalarını sigorta şirketinize bildirerek ödediğiniz ücreti geri temin edebilirsiniz.

7-Özel Gruplar İçin Sigorta İmkânı ve Koşulları (Bebek, Çocuk, Yaşlı, Gebe, Geçmiş Hastalık vs.)

Her sigorta şirketinin kendine ait ücret politikası olduğu gibi özel gruplar için de belirlediği bazı farklı politikalar mevcuttur.

Örneğin sigorta şirketleri, özellikle de yeni doğan bebeklere, çocuklara ve belli yaşın üzerindeki yetişkinlere sağlık sigortası yaptırırken her bir grup için farklı prosedürler uygulayabilmektedir. Bu sebeple sigortanızı yaptırmadan önce sizi ilgilendiren hususlarda sigorta şirketinizin tutumunu öğrenmeniz karşılaştırma için size oldukça doğru bir fikir verecektir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da hamileliktir. Seçeceğiniz hastane ve doğum şeklinize göre değişen fiyatlarla sigorta güvencesi altında doğum yapmanız mümkündür. Sağlık sigortaları müşterilerine sunduğu doğum paketlerinde büyük çoğunlukla gebelik komplikasyonları masraflarını karşılar ve buna ek olarak doğum limiti koymaz. Gebelik rutin kontrolleri ve tetkik limitini ise çoğu şirket 8-10 adet olarak belirlemektedir. Gebelik sigortasında bekleme süreleri de şirketten şirkete büyük değişiklik göstermektedir.

Son olarak sağlık sigortası yaptırmadan önce geçmiş hastalıklarınız ile ilgili bilgilerinizi sigorta danışmanınıza eksiksiz olarak anlatmanız gerekmektedir. Zira tamamlayıcı sağlık sigortası poliçe başlangıç tarihinden önce baş gösteren hastalıkların tedavi masraflarını karşılamaz. Eğer var olan hastalığınız ile ilgili güvence oluşturmak istiyorsanız durumu sigorta danışmanınıza açıklamanız önem taşır.

8-Ömür Boyu Yenileme Garantisi Koşulları

Ömür boyu yenileme garantisi, sağlık sigortalarının genellikle asgari 3 yıl boyunca aralıksız olarak yenilenmesi durumunda, sigorta şirketinin risk değerlendirme prosedürüne bağlı olarak müşterisine verdiği avantajlı bir yenileme hakkıdır. Bu hakkı kazanan müşterinin poliçesi, yüksek maliyeti olan hastalıklar geçirse bile belli fiyat limitleri dahilinde ömür boyu yenilenmek zorundadır. Dolayısıyla böyle bir durumda sigorta şirketinin kişinin poliçesini hastalık maliyetleri sebebi ile yenilememe gibi bir lüksü yoktur.

9-Hasarsızlık İndirimi Oran ve Koşulları

Hasarsızlık indirimi, bir yıl içerisinde poliçe kullanım (sağlık sigortasından ne kadar yararlanıldığı) oranına göre ikinci sene poliçe yenilemenizden sonra size verilen haktır. Mesela, bir yıl içerisinde poliçe kullanım oranınız %60’ın altında kaldıysa sigorta şirketiniz size ikinci yıl yenilemenizde size ciddi oranda bir indirim yapabilir. Bu da alım kararınızı ve poliçe fiyatlarını etkileyebilecek önemli bir faktördür.

10-Poliçe Sonrası Destek

Poliçe sonrası destek, kişinin sağlık sigortasını yaptırdıktan sonra sigorta kapsamındaki bir sağlık problemini poliçesi kapsamında çözmeye çalışırken sigorta şirketinden ya da poliçeyi aldığı acenteden aldığı teknik desteği ifade eder. Sağlık ve sağlık sigortacılığı oldukça karmaşık ve teknik bir konu olduğu için poliçe sahipleri bekleme süreleri, poliçe kapsamı, poliçe limitleri, ömür boyu yenileme garantisi gibi bir çok konuda hizmet aldıkları hastanelerle anlaşmazlıklar yaşayabilmektedirler. Böyle durumlarda poliçeler konusunda daha kapsamlı bilgi sahibi olan sigorta şirketi ya da sigorta acentelerinin poliçe sahiplerine rehberlik etmeleri sahip oldukları hakları daha kolay ve konforlu şekilde kullanmalarını sağlamaktadır. Bu sebeple sağlık sigortası yaptırırken satış sonrası destek taahhüdünde bulunan sigorta şirketi ve acenteleri tercih etmeniz her zaman menfaatinize olacaktır. Biz de farkibizden.com ailesi olarak aracısı olduğumuz her sigorta poliçesinde poliçe sahibi müşterilerimizin yanında olmaktan gurur duyuyoruz.

Sağlığınız ve Cebiniz İçin En İyi Özel Veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Bulmanın En Kolay Yolu!

Farkibizden.com siz, özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl karşılaştırılır diye araştırmalar yaparken 7/24 bilgi edinme, rehberlik, aracılık, karşılaştırmalı fiyat teklifi verme ve satış sonrası teknik destek verme gibi olanakları hizmetinize sunarak hızlı ve doğru çözümlere ulaşmanıza yardımcı olur. Unutmayın ki seçeceğiniz sağlık sigortasının geri dönüşü başta sağlığınıza, sonrasında ise cebinize ve hayat kalitenize olacaktır. Bu yüzden alanında uzman ekibi ile Farkibizden.com, tamamlayıcı sağlık temsilcilerimizden danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye eder, mutlu